Astronauta Tim Peake został dziś pierwszym Brytyjczykiem, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spędzi tam niemal pół roku na badaniach i eksperymentach w stanie nieważkości.
Rakieta Sojuz z Brytyjczykiem wystartowała dziś z rosyjskiego kosmodromu w Kazachstanie. Poza Timem Peakiem na ISS polecieli też Rosjanin Jurij Malenczenko i Amerykanin Tim Kopra. Kim jest brytyjski astronauta?
Tim urodził się w kwietniu 1972 roku w Chichester w południowo-wschodniej Anglii, a wczesne dzieciństwo, wraz ze starszą siostrą spędził w pobliskiej wsi. Ich matka pracowała jako położna, a ojciec był dziennikarzem. Tim dzielił hobby ojca: zabytkowe samoloty; ojciec zawsze zabierał go na parady lotnicze. Stąd zrodziła się fascynacja lataniem, która wpłynęła na całe jego dalsze życie.
Wybór szkoły – Chichester High School for Boys nastąpił dlatego, że kształciła kedetów i przyszłych żołnierzy. Gdy Tim miał 16 lat wiedział doskonale, że chce zostać wojskowym pilotem. W dwa lata później miał już za sobą 40 godzin lotu, w tym 10 godzin samodzielnie.
[FinalTilesGallery id=’54’]
Po szkole zaproponowano mu miejsce w Royal Military Academy Sandhurst, ale zanim mógł przestąpić progi wojskowej akademii, musiał przez rok nabrać życiowego doświadzenia. Odbył więc trzymiesięczną wyprawę na Alaskę.
Po ukończeniu akademii przez cztery lata Tim Peake odbywał misje zwiadowcze na całym świecie. Potem, podczas wojny na Bałkanach stacjonował w Bośni. Później przesiadł się na śmigłowce Apache, którymi latał jako instruktor w bazach US Army w Teksasie, a gdy Apache weszły na wyposażenie brytyjskiej armii, wrócił do kraju i pomagał opracować plan szkoleń dla pilotów helikopterów.
Uczył latania w prywatnych szkołach, uzupełniał swe wykształcenie na Uniwersytecie w Portsmouth, zbierał i opracowywał doświadczenia bojowych lotów pilotów Apache w Afganistanie. Aż, mając ogromne doświadczenie praktyczne i naukowe, złożył swą aplikację jak tylko Europejska Agencja Badań Kosmicznych zaczęła szukać kandydatów na astronautów.
Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.
16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.
Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.
Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.