piątek, 20 września, 2024

Turbulencje w samolocie stają się coraz częstsze. Na czym polegają?

Na początku tego tygodnia w samolocie linii Singapore Airlines lecącym z londyńskiego Heathrow doszło do poważnych turbulencji, w wyniku których jedna osoba zmarła. Co jest przyczyną turbulencji w samolocie i na czym to zjawisko polega? W ostatnim czasie staje się ono coraz częstsze.

73-letni Brytyjczyk zmarł w czasie turbulencji w samolocie linii Singapore Airlines. Stwierdzono, że najprawdopodobniej doznał zatrzymania akcji serca. Z kolei co najmniej 30 innych pasażerów na pokładzie zostało rannych. Niestety w ostatnim czasie turbulencje stają się coraz częstszym zjawiskiem.

Co jest przyczyną turbulencji?

Śmierć w wyniku turbulencji zdarza się niezwykle rzadko, jednak – jak podała amerykańska Federal Aviation Administration (FAA), w latach 2009 -2021 aż 146 pasażerów i członków załogi odniosło poważne obrażenia w ich wyniku.

Istnieje kilka rodzajów turbulencji. Polegają one na nagłej zmianie przepływu powietrza i prędkości wiatru. Często występują z powodu chmur burzowych, jednak ze względu na fakt, że chmury te można monitorować, to możliwe jest uniknięcie tego nieprzyjemnego zjawiska.

Tak naprawdę o wiele bardziej niebezpieczne są turbulencje „czystego nieba” (CAT), czyli takie, które zdarzają się przy bezchmurnym niebie, gdyż trudno je przewidzieć. Ten niewidoczny pionowy ruch powietrza występuje na wysokości 5000 metrów i wyżej.

Nie jest obecnie jasne, jakie turbulencje miały miejsce w przypadku lotu Singapore Airlines.

Samolot miotał się po niebie

O ile zjawisko turbulencji jest dość częste, to już niezwykle rzadkie jest występowanie ich z taką siłą, jak w przypadku wspomnianego lotu. Jak powiedziała pilotka z 20-letnim doświadczeniem, Chris McGee, to, przez co przeszli pasażerowie lotu Singapore Airlines nie było gładkim i kontrolowanym opadaniem, ale „absolutnym wirem, w którym samolot miotał się po niebie”.

– To okropne, co stało się z osobami na pokładzie. Jedna śmierć to tragedia, inne osoby zostały ranne, ale coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. Przynajmniej co sześć miesięcy szkolimy się na symulatorze, na którym ćwiczymy manewry, których nie da się przećwiczyć na prawdziwym samolocie. Na przykład procedury awaryjne, anomalie i nietypowe warunki pogodowe, takie jak te – dodała McGee.

Rada dla pasażerów

Pilotka stwierdziła, że ma jedną radę dla wszystkich pasażerów, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas lotu. Bezwzględnie powinni postępować zgodnie z zaleceniami personelu pokładowego.

– Najlepiej mieć przez cały czas luźno zapięte pasy bezpieczeństwa. W kabinie załogi właśnie to robimy. To cię ochroni – dodała.

Turbulencje stają się coraz częstsze

Zauważono, że przez zmiany klimatyczne mamy do czynienia ze zwiększeniem się częstotliwości turbulencji w trakcie lotów. Według raportów tendencja ta będzie się jeszcze nasilać.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Reading w czerwcu ubiegłego roku wykazało, że na północnym Atlantyku – na jednej z najbardziej ruchliwych tras na świecie – całkowity roczny czas trwania poważnych turbulencji wzrósł o 55 proc. z 17,7 godziny w 1979 r. do 27,4 godziny w 2020 roku.

Stwierdzono również, że umiarkowana turbulencja wzrosła o 37 proc. z 70,0 do 96,1 godzin, a lekka turbulencja wzrosła o 17 proc. z 466,5 do 546,8 godzin. Naukowcy badający zmiany w atmosferze ostrzegają, że nasze loty samolotem staną się coraz bardziej „burzliwe”, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków związanych ze spowolnieniem zmian klimatycznych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?