UE nakazuje leczyć bydło homeopatią. Weterynarze: „To pseudo-nauka”

Nowe unijne regulacje zmuszają rolników prowadzących uprawy ekologiczne do leczenia zwierząt za pomocą środków homeopatycznych. Weterynarze ostrzegają, że metody te, niemające naukowego potwierdzenia, są nieskuteczne.

Mimo, że w wygłoszonej publicznie opinii Naczelnego Lekarza Wielkiej Brytanii, Sally Davies, terapia lekami homeopatycznymi to „bzdura”, w myśl nowej unijnej dyrektywy, która weszła w życie w styczniu, brytyjscy farmerzy organiczni muszą w pierwszej kolejności zastosować właśnie tę formę leczenia. Dopiero kiedy nie przyniesie ona rezultatów, mogą zastosować konwencjonalne środki medyczne. Zdaniem specjalistów weterynarii oznacza to, że zwierzęta są narażone na ból i chorobę dłużej, niż to konieczne, przez co ich mięso może zawierać wyższe stężenie bakterii.

- Advertisement -

Jak twierdzi John Blackwell, przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, hodowcy powinni zawsze stosować środki, których działanie zostało naukowo potwierdzone. „Działanie leków homeopatycznych nie jest poparte żadnymi wiarygodnymi badaniami” – twierdzi Blackwell. „Jeśli zwierzę choruje zadaniem opiekuna jest zredukować ból, a nie pozwolić mu cierpieć.  Nowa dyrektywa jest o tyle niepokojąca, że może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia się dobrostanu zwierząt” – przekonuje przewodniczący i tłumaczy, że w organizmach zwierząt, które cierpią wytwarza się nadmiar patogenów powodujących, że mięso może nie nadawać się do spożycia.

W dyrektywie czytamy: „Wymogiem ogólnym jest, aby w przypadku choroby cały żywy inwentarz z hodowli organicznych  leczony był środkami ziołowymi i homeopatycznymi, a nie syntezowanymi chemicznie środkami lub antybiotykami używanymi w alopatycznymi leczeniu weterynaryjnym”.

Zwolennicy homeopatii twierdzą, że za pomocą tej terapii można wyleczyć każdy typ choroby – od depresji do kataru siennego. Zasada jej działania opiera się na przekonaniu, że każdą dolegliwość można zwalczyć jeśli zlokalizuje się substancję, która ja powoduje i rozpuści jej cząsteczki w dużej ilości wody. Zdaniem homeopatów woda posiada bowiem „pamięć”, w której zapisują się pierwotne właściwości danego związku. Przyjmowanie go w tak małych dawkach nie szkodzi pacjentowi i teoretycznie zwalcza daną dolegliwość.

Leczenie homeopatyczne popiera Soil Association – jedna z głównych instytucji wydających certyfikaty organiczności w UK. Jej rzecznik, Natasha Collins-Daniel zaznaczyła, że stosowanie homeopatii nie jest jedynym kryterium otrzymania certyfikatu, ale przekonywała, że jest ona niezwykle efektywna. „Z naszych informacji wynika, że hodowcy oraz weterynarze stosujący homeopatię i zielarstwo dostrzegają wiele pozytywnych aspektów tych terapii” – twierdzi Collins-Daniel.

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie