UK poważnie nieprzygotowane na zakłócenia w systemie kontroli lotów

Światło dzienne ujrzał raport dotyczący awarii systemu kontroli ruchu lotniczego, do której doszło w sierpniu zeszłego roku. W wyniku awarii uziemionych zostało nawet 750 000 pasażerów. A straty linii lotniczych sięgnęły ok. 100 milionów funtów.

Usterka techniczna w systemie kontroli lotów wywołała chaos

Wszyscy chyba pamiętamy, jak ogromny chaos zapanował z końcem sierpnia na brytyjskich i zagranicznych lotniskach, gdy agencja kontroli lotów National Air Traffic Services zgłosiła problem techniczny. Na skutek tejże awarii 28 sierpnia zeszłego roku odwołano 232 loty z i 271 lotów do Wielkiej Brytanii, czyli odpowiednio 8 proc. i 9 proc. wszystkich lotów z i do UK. Jeszcze gorzej było 29 sierpnia, gdy odwołano 790 lotów z UK i 785 do UK (około 27 proc. wszystkich podróży). Problem techniczny, który, jak poinformowała NATS, dotyczył działania automatycznego systemu wprowadzania planu lotów (informacje w wyniku usterki trzeba było wprowadzić do systemu ręcznie), uziemił ok. 750 000 pasażerów, z czego niektórych nawet na kilka dni. Straty linii lotniczych z tego tytułu oszacowano natomiast na ok. 100 mln funtów.

Niedługo po wystąpieniu tej niespotykanej pod względem skali awarii, the Civil Aviation Authority (CAA) wszczęła szeroko zakrojone, wewnętrzne śledztwo. Zespół dowodzony przez doświadczonego Jeffa Halliwella przygotował właśnie wstępny raport dotyczący całego zdarzenia. Raport, w którym wskazano, że Brytyjczycy nie byli odpowiednio przygotowani na wystąpienie zakłóceń w systemie kontroli ruchu lotniczego.

Agencja kontroli lotów nie była wystarczająco przygotowana na wystąpienie usterki

Ze wstępnego raportu opublikowanego przez CAA wynika, że brytyjska agencja kontroli lotów National Air Traffic Services nie była wystarczająco przygotowana na wystąpienie poważnego problemu technicznego. Co nieco zaskakujące, przed wystąpieniem usterki nie były prowadzone „żadne, obejmujące różne podmioty ćwiczenia w zakresie zarządzania incydentem tego rodzaju i o takiej skali”. A przecież ćwiczenia takie to najlepszy sposób na przetestowanie sytuacji wyjątkowych i sposobów zarządzania w razie ich wystąpienia. To także standard w innych sektorach gospodarki.

„Panel zaleci CAA dokonanie i pokierowanie takim przeglądem odnośnie planowania obejmującego wiele agencji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pewne relacje między zainteresowanymi stronami sektora lotnictwa wydają się być sprzeczne. Nie jest to korzystne dla pasażerów. Szczególnie w sytuacji kryzysowej, jakim był ten incydent” – czytamy w raporcie. A dalej także: „Jest oczywiste, że istnieją znaczne braki w zakresie wstępnego planowania i koordynacji poważnych wydarzeń i incydentów, których celem jest łagodzenie skutków takich poważnych incydentów i zarządzanie nimi”.

Często podróżujesz samolotami? Znasz swojego prawa i wiesz co zrobić, gdy wystąpi problem z Twoim lotem? Kliknij TUTAJ i przeczytaj, jakie prawa dla pasażerów obowiązują w Wielkiej Brytanii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Świąteczna reklama John Lewis – w 2024 roku postawiono na coś… nietypowego

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… W Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowa reklama sieci handlowej John Lewis, która zwykle ma premierę w połowie listopada, to pierwsza zapowiedź zbliżającego się christmas season.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła w Krakowie

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła tuż po przylocie do Polski na lotnisku w Balicach. Została odnaleziona w Warszawie.

Gwałtowny wzrost cen masła w brytyjskich sklepach

W Wielkiej Brytanii notujemy znaczący wzrost cen masła. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych, bez którego trudno wyobrazić sobie zawartość lodówki, dosłownie z miesiąca na miesiąc zdrożał nawet o 20%.

W Irlandii Północnej można liczyć na dodatkowe świadczenie po cięciach Winter Fuel Allowance

Emeryci w Irlandii Północnej, których dotknęły zmiany w ramach...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Koszmarni pasażerowie. Jak wystrzegać się osób, które zatrują ci życie w samolocie?

Nierzadko po dotarciu na lotnisko zaczyna się horror, który...

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

DWP wypłaca „hardship payment” osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

Jeśli świadczenia otrzymywane w ramach Universal Credit zostanie zmniejszony z powodu jakichś sankcji lub kary za oszustwo, można ubiegać się o świadczenie z tytułu trudnej sytuacji ("hardship payment").

Sainsbury’s zatrudni 20 000 osób na Boże Narodzenie. Jak aplikować?

Na sezon Bożego Narodzenia sieć supermarketów Sainsbury’s zatrudni 20 000 pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

Czipowanie kotów będzie obowiązkowe od 2026 w Holandii

Obowiązek prawny związany z czipowaniem kotów na terenie Holandii został zaproponowany przez poprzednika Rummeniego, na stanowisku szefa resortu rolnictwa Pieta Ademę w 2023 r. W „Kraju tulipanów” żyje około 2,9 miliona kotów domowych, z czego każdego roku około 90 tysięcy zostaje uznanych za zaginione.