piątek, 20 września, 2024

Jakie zasiłki zastępuje Universal Credit?

W ostatnich latach w życie weszły istotne zmiany w brytyjskim systemie wsparcia społecznego. Między innymi sześć różnych benefitów zostało „wchłoniętych” przez Universal Credit. Co konkretnie się zmieniło? 

W Wielkiej Brytanii zmiany w zakresie pomocy socjalnej nadal postępują – zgodnie z założeniamia przyjętymi przez Department for Work and Pensions poszczególne, pojedyncze świadczenia są zastępywane jednym benefitem.

Proces ten został spowolniony przez pandemię koronawirusa na Wyspach, ale DWP trzyma się planu swoistego „ujednolicenia” systemu świadczeń do grudnia 2024 roku.

Z jakimi korzyściami będą wiązać się te zmiany i jak wygląda przechodzenie na Universal Credit? Kto straci, kto zyska? Wyjaśniamy!

Jakie świadczenia zostały zastąpione przez Universal Credit?

Universal Credit zastępuje następujące sześć benefitów:

Working Tax Credit
Child Tax Credit
Jobseeker’s Allowance (JSA) powiązany z dochodami
Income Support
Employment and Support Allowance (ESA) powiązany z dochodami
Housing Benefit

Co się stanie po przejściu na Universal Credit?

Jeśli pobierzasz któreś ze świadczeń, które zostanie „wchłonięte” przez UC, to na twój adres korespondencyjny przyjdzie „migration notice”. Po jego otrzymaniu będziesz miał trzy miesiące na ubieganie się o świadczenie w ramach Universal Credit. Jeśli tego nie zrobisz, to twoje obecne świadczenia zostaną automatycznie wstrzymane. Rzecz jasna, nic nie stoi na przeszkodzie aby nieco wcześniej, przed obowiązkowym terminem, zgłosić się po „nowe” benefity – pytanie tylko czy wyjdziesz na tym lepiej! Trzeba siąść i dokładnie policzyć. DWP twierdzi, że 1,4 miliona ludzi (55%) znajdzie się w lepszej sytuacji na Universal Credit, a 900 000 (35%) będzie w gorszej sytuacji. Pozostałe 300 000 osób ubiegających się o zasiłek nie odczuje żadnych zmian.

Dodajmy, iż po złożeniu wniosku o UC, stare świadczenia zostaną wstrzymane, a na nowe trzeba będzie poczekać do pięciu tygodniu. Niektóre dotychczasowe świadczenia – w tym Housing Benefit, Income Support, Employment and Support Allowance oraz Jobseeker’s Allowance – będą „trwać” przez dwa tygodnie, aby wypełnić tę lukę między otrzymaniem pomocy w ramach „starego” i „nowego” systemu. Płatności z tytułu Tax credits zostaną wstrzymane, gdy tylko złożysz wniosek o Universal Credit.

Jeśli ubiegasz się o UC, to zazwyczaj otrzymujesz jedną płatność co miesiąc i zazwyczaj musisz zarządzać swoim wnioskiem online. Oprócz Universal Credit możesz również ubiegać się o inne świadczenia. Na przykład, możesz kwalifikować się do New Style Employment and Support Allowance (ESA), jeśli jesteś chory lub masz niepełnosprawność, która wpływa na twoją zdolność do pracy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?