W Newark-on-Trent odsłonięto pomnik Władysława Sikorskiego w 80. rocznicę jego śmierci

4 lipca 2023 roku w 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego na cmentarzu wojskowym w Newark-on-Trent odsłonięto pomnik premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

– Generał Sikorski, jeden z najwybitniejszych polskich mężów stanu XX wieku, poświęcił życie zabieganiu o wolność i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny – komentował podczas uroczystości odsłonięcia ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. Dyplomata widzi w Sikorskim symbol ciągłego dbania sprawy Polski poprzez wzmacnianie sojuszu z Wielką Brytanią.

Wykonany z brązu pomnik, który powstał z inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, przedstawia naturalnej wielkości postać generała, który salutuje w kierunku Polskiego Krzyża Pamięci. Krzyż ten został poświęcony polskim lotnikom walczącym w ramach Królewskich Sił Powietrznych (RAF), został odsłonięty w 1941 roku przez samego generała Sikorskiego. Jego rzeźba została wykonana przez Andrew Lilleya. Przedstawia ona polskiego generała w rozwianym płaszczu, z lekko przechyloną głową, salutującego swoim poległym towarzyszom broni. 

– Chciałem uchwycić go w jego żywiole. Ze swoimi towarzyszami. Zależało mi, by tchnąć w niego tak wiele życia, jak to tylko możliwe. Zawsze próbuję moją rzeźbą przekazać jakąś opowieść. Nie zależy mi na formalnym pomniku. Chcę opowiadać historię – komentuje na falach Polskiego Radia brytyjski rzeźbiarz.

Symbol siły polsko-brytyjskiego przymierza

Miejsce umieszczenia rzeźby nie jest przypadkowe. Statua generał Sikorskiego stanęła na brytyjskim cmentarzu, na którym pochowano wielu polskich żołnierzy. Znajduje się tam około 400 grobów naszych rodaków, najwięcej w całym UK. W czasie II wojny światowej wokół Newark funkcjonowały polskie bazy lotnicze.

Dodajmy także, iż to już drugi taki pomnik tej postaci. Jak podaje PAP, pierwszy stanął w 2000 roku przy Portland Place w Londynie, niemal naprzeciwko budynku ambasady RP.  Z kolei w czerwcu 2021, także w Newark, stanął pomnik Ireny Sendler, polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci. Natomiast w czerwcu 2022 w Stratford-upon-Avon, ojczyźnie Williama Szekspira, odsłonięto pomnik wielkiego poety polskiego, Jana Kochanowskiego.

Kim był Władysław Sikorski?

Władysław Sikorski to generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, od 30 września 1939 premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, początkowo we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, oraz twórca i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych (na Zachodzie); zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (1943).

Sikorski zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie. Razem z nim w katastrofie samolotu Liberator II AL523, który spadł do morza o godzinie 23:07, 16 sekund po wystartowaniu, zginęła jego córka Zofia (według wersji oficjalnej) i szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki oraz siedem innych osób. Ciała córki i trzech innych osób mających znajdować się na pokładzie nigdy nie odnaleziono.

W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Według oficjalnych ustaleń brytyjskiej komisji z 1943 roku wykluczono sabotaż, a przyczyną wypadku było zablokowanie się steru wysokości, z niewyjaśnionych przyczyn. Z powodu okoliczności, katastrofa stała się jednak przedmiotem licznych teorii spiskowych prezentowanych przez publicystów, postulujących różne wersje i różnych autorów zamachu. Żadna z teorii spiskowych nie została udowodniona w sposób naukowy, a część z nich została wykluczona przez wyniki śledztwa IPN z 2009 roku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

Teksty tygodnia

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie