piątek, 20 września, 2024

W silnikach Ryanaira znaleziono podrobione części. Przewoźnik wydał oświadczenie

Podczas zaplanowanych kontroli konserwacyjnych dwóch samolotów znaleziono podrobione części w silnikach Ryanaira. Tanie linie lotnicze ujawniły, że podejrzane części bez certyfikatów wykryto w czasie serwisowania jednego samolotu w Teksasie i drugiego w Brazylii.

Tak naprawdę podrobione części w silnikach Ryanaira są związane z aferą na większą skalę. Irlandzkie linie są kolejnym przewoźnikiem, który wykrył je u siebie. Kłopoty z podzespołami wynikają ze sfałszowanych dokumentów.

Podrobione części w silnikach Ryanaira

Podrobione części w silnikach Ryanaira prawdopodobnie pochodziły z londyńskiej firmy AOG Technics. W sprawie wypowiedział się dyrektor generalny irlandzkich linii, Michael O’Leary. Poinformował, że nieautoryzowane części „zostały już usunięte z naszych silników”.

Organy regulacyjne ds. lotnictwa już wcześniej oskarżały wspomnianą londyńską firmę AOG Technics o dostarczanie liniom lotniczym na całym świecie tysięcy części silników ze sfałszowanymi certyfikatami bezpieczeństwa.

Ryanair stał się kolejną ofiarą skandalu. Wcześniej takie linie, jak: American Airlines, Delta Air Lines i Southwest Airlines potwierdziły znalezienie u siebie podejrzanych części.

O’Leary powiedział, że irlandzki przewoźnik nigdy nie współpracował bezpośrednio z AOG. A podrobione części trafiły do jego samolotów przypadkiem, gdy kupował je u pośredników.

Podróbki w najpopularniejszym samolocie

W skandalu chodzi o silnik CFM56, który montowany jest w najpopularniejszym samolocie na świecie, B737. Jest to projekt i produkcja Safran SA i General Electric Co. Obie spółki poinformowały w październiku o wykrytych na rynku niecertyfikowanych częściach.

Skala afery jest dość duża, bo części te trafiły do 126 silników. Gdy wykryto ten problem, zalecono liniom lotniczym sprawdzenie części.

Civil Aviation Authority (CAA) również wydało oświadczenie dotyczące skandalu:

– W sprawie każdej uzyskanej części należy skontaktować się z zatwierdzoną organizacją wymienioną w ARC (Przeglądy Zdatności do Lotu) w celu sprawdzenia pochodzenia certyfikatu. Jeżeli zatwierdzona organizacja poświadczy, że ARC nie pochodzi od tej organizacji, wówczas należy zapobiec instalacji wszystkich podejrzanych części. W przypadku wykrycia podrobionych części, które już zainstalowano, należy ją wymienić na zatwierdzone.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?