piątek, 20 września, 2024

Wypadek w pracy. Mężczyzna stracił palec, gdy próbował pomóc koledze

Mężczyzna pracujący w fabryce w Wigston (Leicestershie) przy maszynie do zamykania butelek stracił palec, gdy próbował pomóc swojemu koledze. Okazało się, że wypadku można było uniknąć, gdyby nie zaniedbania firmy…

Daniel Richardson pracujący w fabryce w Wigston sięgnął do maszyny do zamykania butelek, aby usunąć blokadę i pomóc w ten sposób swojemu koledze. Niestety w tym momencie maszyna urwała mu palec.

Wypadek w pracy

W wyniku wypadku w pracy mężczyzna stracił palec, który odcięła mu opadająca maszyna do zakręcania butelek. Do zdarzenia doszło 17 stycznia 2022 roku w fabryce w Wigston. Mimo wysiłków specjalistów ze szpitala Leicester Royal Infirmary nie udało się uratować palca mężczyzny i konieczna była jego całkowita amputacja.

Inspektor ds. BHP wszczął dochodzenie w sprawie wypadku w pracy i stwierdził, że fabryka, w której zatrudniony był poszkodowany, nie zapewniła odpowiedniej ochrony przed dostępem do niebezpiecznych części maszyny.

Do wypadku, któremu uległ Daniel Richardson, doszło z powodu zaniedbań firmy związanych z wymianą stałych osłon maszyny do zamykania butelek. Okazało się, że nie działało urządzenie blokujące, które powinno odciąć zasilanie i zatrzymać pracującą maszynę, gdy osłony były otwarte w innym miejscu. To niestety umożliwiło dostęp do ruchomych części maszyny.

Zagrożone bezpieczeństwo pracowników

Przez wspomniane wyżej zaniedbanie firmy, naruszono wytyczne BHP dotyczące bezpieczeństwa pracowników, a także wymagań związanych z konserwacją maszyn. W związku z wypadkiem podjęto odpowiednie kroki prawne i w środę, 24 kwietnia firma odpowiadająca za zaniedbania przyznała się przez Loughborough Magistrates’ Court do naruszenia Artykułu 11 ust. 1 przepisów dotyczących dostępu i korzystania ze sprzętu roboczego

Firmie grozi obecnie kara w wysokości 14 000 funtów i konieczność pokrycia kosztów sądowych (ponad 4000 funtów).

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Na prośbę Polish Express w sprawie wysokości ewentualnego odszkodowania dla poszkodowanego głos zabrał adwokat Usha Nayee z firmy Optimal Solicitors ze działu specjalizującego się w Poważnych obrażeniach ciała:

– W nawiązaniu do sprawy wypadku w fabryce w Wigston, bardzo trudno jest podać precyzyjną wycenę odszkodowania. Ponieważ istnieje wiele zmiennych, takich jak to, który konkretnie palec został amputowany? Czy był to palec na dominującej dłoni? Z jakimi niepełnosprawnościami zmaga się powód? Jako punkt wyjścia służyć może Sekcja (I) (f) Wytycznych Kolegium Sędziowskiego, edycja 17. Poważne złamania palców, które mogą prowadzić do częściowych amputacji i skutkować zniekształceniem, osłabieniem chwytu, zmniejszoną funkcją mechaniczną i zaburzonym czuciem, mogą uzasadniać przyznanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wysokości 44 840,00 funtów. Kwota ta przysługuje za ból, cierpienie i utratę udogodnień.

Ponadto, w związku z wypadkiem doszło także do innych strat (na przykład utraty zarobków, utrudnień na rynku pracy, kosztów leczenia, wymieniając tylko kilka z nich).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?