Wypadek w pracy. Mężczyzna stracił palec, gdy próbował pomóc koledze

Mężczyzna pracujący w fabryce w Wigston (Leicestershie) przy maszynie do zamykania butelek stracił palec, gdy próbował pomóc swojemu koledze. Okazało się, że wypadku można było uniknąć, gdyby nie zaniedbania firmy…

Daniel Richardson pracujący w fabryce w Wigston sięgnął do maszyny do zamykania butelek, aby usunąć blokadę i pomóc w ten sposób swojemu koledze. Niestety w tym momencie maszyna urwała mu palec.

- Advertisement -

Wypadek w pracy

W wyniku wypadku w pracy mężczyzna stracił palec, który odcięła mu opadająca maszyna do zakręcania butelek. Do zdarzenia doszło 17 stycznia 2022 roku w fabryce w Wigston. Mimo wysiłków specjalistów ze szpitala Leicester Royal Infirmary nie udało się uratować palca mężczyzny i konieczna była jego całkowita amputacja.

Inspektor ds. BHP wszczął dochodzenie w sprawie wypadku w pracy i stwierdził, że fabryka, w której zatrudniony był poszkodowany, nie zapewniła odpowiedniej ochrony przed dostępem do niebezpiecznych części maszyny.

Do wypadku, któremu uległ Daniel Richardson, doszło z powodu zaniedbań firmy związanych z wymianą stałych osłon maszyny do zamykania butelek. Okazało się, że nie działało urządzenie blokujące, które powinno odciąć zasilanie i zatrzymać pracującą maszynę, gdy osłony były otwarte w innym miejscu. To niestety umożliwiło dostęp do ruchomych części maszyny.

Zagrożone bezpieczeństwo pracowników

Przez wspomniane wyżej zaniedbanie firmy, naruszono wytyczne BHP dotyczące bezpieczeństwa pracowników, a także wymagań związanych z konserwacją maszyn. W związku z wypadkiem podjęto odpowiednie kroki prawne i w środę, 24 kwietnia firma odpowiadająca za zaniedbania przyznała się przez Loughborough Magistrates’ Court do naruszenia Artykułu 11 ust. 1 przepisów dotyczących dostępu i korzystania ze sprzętu roboczego

Firmie grozi obecnie kara w wysokości 14 000 funtów i konieczność pokrycia kosztów sądowych (ponad 4000 funtów).

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Na prośbę Polish Express w sprawie wysokości ewentualnego odszkodowania dla poszkodowanego głos zabrał adwokat Usha Nayee z firmy Optimal Solicitors ze działu specjalizującego się w Poważnych obrażeniach ciała:

– W nawiązaniu do sprawy wypadku w fabryce w Wigston, bardzo trudno jest podać precyzyjną wycenę odszkodowania. Ponieważ istnieje wiele zmiennych, takich jak to, który konkretnie palec został amputowany? Czy był to palec na dominującej dłoni? Z jakimi niepełnosprawnościami zmaga się powód? Jako punkt wyjścia służyć może Sekcja (I) (f) Wytycznych Kolegium Sędziowskiego, edycja 17. Poważne złamania palców, które mogą prowadzić do częściowych amputacji i skutkować zniekształceniem, osłabieniem chwytu, zmniejszoną funkcją mechaniczną i zaburzonym czuciem, mogą uzasadniać przyznanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wysokości 44 840,00 funtów. Kwota ta przysługuje za ból, cierpienie i utratę udogodnień.

Ponadto, w związku z wypadkiem doszło także do innych strat (na przykład utraty zarobków, utrudnień na rynku pracy, kosztów leczenia, wymieniając tylko kilka z nich).

Teksty tygodnia

Zasiłek w trakcie diagnozy – komu przysługuje?

Wielu rodziców w Wielkiej Brytanii nie zdaje sobie sprawy, że świadczenia z tytułu niepełnosprawności dziecka można otrzymać jeszcze przed postawieniem formalnej diagnozy.

Wypadek w Bohmte. Chłopiec skakał na trampolinie. Potrącił go samochód, który wbił się w dach

Do niezwykłego wypadku doszło w Bohmte. Samochód uderzył w dziecko skaczące na trampolinie, a następnie wbił się w dach stodoły. Kilka osób zostało rannych, a stan potrąconego siedmiolatka jest ciężki.

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Ryanair daje premie za wykrycie nadbagażu u pasażerów

Ryanair chce podwyższyć premie dla pracowników, gdy wykryją nadbagaż u pasażerów. Obecnie premia za nadbagaż wynosi 1,50 euro (1,30 funta) od pasażera

Przeczytaj także