Wyprodukowany w Polsce pociąg jeździ z centrum Londynu na lotnisko Stansted

Fot: YouTube

Jeśli planujecie dojechać z Londynu na lotnisko Stansted pociągiem, może okazać się, że wsiądziecie do pojazdu, który został wyprodukowany… w Polsce!

- Advertisement -

Jak donosi specjalistyczny portal "Railway Gazette" pod koniec lipca w barwach Greater Anglia między londyńską stacją Liverpool Street, a Stansted Airport zaczęły kursować nowe pociągi. Jak się okazuje zostały wyprodukowane w Polsce, a dokładniej – w fabryce zlokalizowanej w Siedlcach. Na razie wprowadzono pierwsze dwa z dziesięciu jednostek EZT serii 745/1. "To wydarzenie oznacza początek ostatniej fazy programu wprowadzenia nowych pociągów budowanych dla nas przez firmę Stadler" – komentował w brytyjskich mediach Ian McConnell z zarządu Greater Anglia.

 

Pociągi wyprodukowane w Polsce świetnie sprawdzają się w UK

"Wszystkie z 38 pociągów regionalnych i 10 elektrycznych pociągów międzymiastowych obsługuje już pasażerów. W ciągu następnych sześciu do dziewięciu miesięcy wymienimy wszystkie pociągi pozostający w służbie Stansted Express na nowe, w ramach naszego stopniowego programu wprowadzania nowych maszyn do eksploatacji" – kontynuował McConnell.

W sumie brytyjska firma zawarła umowę na dostawę 378 wagonów wieloczłonowych Flirt, a wartość tej transakcji sięga 600 milionów funtów. Nowe pociągi wyróżniają się znaczącymi udogodnieniami dla pasażerów, a przede wszystkim dzięki swojej budowie, w składach znajduje się o 20. procent więcej miejsc siedzących. Są niskopodłogowe, a więc o wiele łatwiej z nich korzystać osobom niepełnosprawnym. Oprócz tego nie brakuje miejsc dla rowerów, klimatyzacji, gniazd USB i zasilania, a także dostępu do WiFi.

Na jakich trasach jeżdżą polskie pociągi w Wielkiej Brytanii?

Dodajmy również, że część dotychczasowego taboru Stansted Express nie zostanie zlikwidowana w całości, ale przeniesiona na inne trasy w UK, które są obsługiwane przez firmę Greater Anglia.

Teksty tygodnia

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie