Dożywocie dla Polki. Ścigając się na drodze zabiła dwoje dzieci

W 2022 roku w wyniku nielegalnego wyścigu samochodowego w Niemczech doszło do tragedii, w której zginęło dwoje dzieci. Teraz Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał surowy wyrok dla Polki, która spowodowała wypadek.

Sąd Okręgowy w Hanowerze już w lipcu 2024 roku skazał Polkę na dożywocie. Natomiast drugi oskarżony dostał cztery lata więzienia. Teraz Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał wyrok dla Polki i mężczyzny, który też brał udział w wyścigu.

Surowy wyrok dla Polki

Do tragedii doszło trzy lata temu w miejscowości Barsinghausen w Dolnej Saksonii. Wtedy Polka (przez znajomych nazywana „Schumi” od nazwiska Michaela Schumachera) brała udział w nielegalnym wyścigu samochodowym na jednopasmowej drodze. Kobieta jechała z prędkością 180 km/h, a dozwolona prędkość wynosiła 70 km/h.

Panowanie nad pojazdem Polka straciła na zakręcie wyprzedzając inne auto. Wtedy zderzyła się z samochodami, które jechały z naprzeciwka. Jednym z poszkodowanych pojazdów podróżowała rodzina z dwójką małych chłopców (w wieku sześciu i dwóch lat). Obaj zginęli, a ich rodzice odnieśli poważne obrażenia, podobnie jak kierowca innego samochodu.

Dwa procesy sądowe

W pierwszym procesie w sprawie Polki i mężczyzny, z którym się ścigała, zapadł łagodny wyrok. Kobietę sąd skazał na sześć lat, a jej kompana na cztery lata więzienia. W wyniku apelacji Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uchylił jednak ten wyrok.

Z kolei w lipcu w 2024 roku sąd okręgowy w Hanowerze po ponownym rozpatrzeniu sprawy wydał już surowszą karę. Uznał bowiem, że kobieta działała z zamiarem pozbawienia życia, dlatego że zaakceptowała taką możliwość wyprzedzając inne auto na zakręcie z nadmierną prędkością.

Polka jadąc z nadmierną prędkością zabiła dwójkę dzieci
Polka jadąc z nadmierną prędkością zabiła dwójkę dzieci / fot. Getty Images

Na drugim procesie wyrok dla Polki był surowszy. Otrzymała karę dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyzna biorący udział w wyścigu dostał 4 lata pozbawienia wolności.

3 kwietnia po rozpatrzeniu apelacji Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał wyrok dożywocia dla Polki. Nie dopatrzył się też żadnych błędów proceduralnych na niekorzyść oskarżonych.

O sprawie z udziałem Polki zrobiło się głośno także z tego powodu, że jest to pierwsza sytuacja, w której niemiecki sąd rozpatrywał sprawę pod kątem morderstwa wynikającego z celowego przekroczenia dozwolonej prędkości i niebezpiecznej jazdy.

Zważywszy na coraz więcej wypadków, w których dochodzi do tragedii wynikającej z celowego nadmiernego przekroczenia prędkości przez kierowców, sprawa ta może mieć wpływ na prawodawstwo i surowe kary w Niemczech.

Przeczytaj także

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Sklepy otwarte w niedziele. To coraz bardziej możliwe w Niemczech

Bardzo możliwe, że w Niemczech będzie możliwy handel w niedziele. Apeluje o to Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Polscy pracownicy sezonowi w Niemczech – niskie płace i złe warunki życia

Polscy pracownicy sezonowi w Niemczech, podobnie jak ci z Rumunii czy Bułgarii doświadczają wielu trudności. Niskie płace i złe warunki zakwaterowania to tylko część problemów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport