Zakaz pobierania dodatkowych opłat za bagaż podręczny w samolotach

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za zakazem pobierania przez linie lotnicze dodatkowych opłat za bagaż podręczny. Nowe wytyczne mają także wprowadzić większą klarowność w przypadku wymiarów tego bagażu.

Unia Europejska planuje znieść dodatkowe opłaty za bagaż podręczny, co pasażerowie przyjmują z dużą ulgą. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie linie lotnicze bardzo zaangażowały się w egzekwowanie zasad dotyczących bagażu. A to skutkowało wysokimi „karami” za ponadwymiarowe torby.

- Advertisement -

Likwidacja dodatkowych opłat za bagaż podręczny

Komisja Transportu i Turystyki UE zagłosowała we wtorek za zmianą przepisów UE dotyczących praw pasażerów. Chcąc w ten sposób wprowadzić zakaz pobierania przez linie lotnicze dodatkowych opłat za mały bagaż podręczny.

Według nowych przepisów pasażerowie linii lotniczych podróżujący po UE będą mogli przewieźć bagaż osobisty bez dodatkowych kosztów. Kwalifikuje się do niego torebka lub plecak, lub mała torba podręczna. Bagaż osobisty pasażerów może mieć maksymalne wymiary 40x30x15 centymetrów.

Jak powiedział w komunikacie prasowym sprawozdawca ds. egzekwowania praw pasażerów Matteo Ricci:

Dzisiejsze głosowanie oznacza ważny krok w kierunku bardziej sprawiedliwej i przejrzystej podróży.

Ricci dodał, że jasna definicja bezpłatnego bagażu podręcznego do maksymalnego rozmiaru jest „podstawowym prawem do uniknięcia nieuzasadnionych dodatkowych kosztów”. A także, że zwiększona przejrzystość „zapewnia sprawiedliwszy i bardziej wydajny system”.

Unia Europejska wprowadzi pozytywne zmiany dla podróżnych
Unia Europejska wprowadzi pozytywne zmiany dla podróżnych / fot. Getty Images

Powód całego zamieszania

Już w roku 2011 zgodnie z decyzją UE linie lotnicze nie mogą pobierać dodatkowych opłat za bagaż podręczny, który spełnia „rozsądne” limity rozmiaru i wagi. Niestety rozporządzenie to było mało konkretne, co doprowadziło do dużych rozbieżności w polityce linii lotniczych. A także zamieszania wśród pasażerów.

W ostatnich miesiącach grupa organizacji zajmujących się prawami konsumentów w Europie złożyła skargi na tanie linie lotnicze za pobieranie opłat za bagaż podręczny. Twierdziła, że narusza to przepisy UE.

Do linii lotniczych, które oskarżono o łamanie tych przepisów, należą: EasyJet, Ryanair, Wizz Air, Norwegian Air Shuttle, Transavia, Volotea i Vueling.

Dalsze zmiany dla pasażerów

Wśród oficjalnych wytycznych dotyczących prokonsumenckich rozwiązań znalazł się między innymi: wspólny formularz zwrotu kosztów, brak opłat za fotelik dziecięcy, a także ochrona podróży przesiadkowych.

Ponadto posłowie Parlamentu Europejskiego chcą między innymi zapewnić, że linie lotnicze będą sadzać dzieci poniżej 12. roku życia obok towarzyszącego im pasażera bez dodatkowych kosztów.

Plany mają również na celu wprowadzenie ogólnokrajowego formularza rekompensaty za podróż. Czyli w przypadku poważnych zakłóceń w podróży linie lotnicze będą musiały skontaktować się z poszkodowanymi pasażerami przekazując im częściowo wypełniony formularz rekompensaty. A także rozpocząć proces zwrotu kosztów w ciągu 48 godzin. Cały proces zwrotu kosztów nie powinien trwać dłużej niż 14 dni.

Na kolejnym etapie procesu legislacyjnego członkowie Komisji Transportu i Turystyki omówią nowe zasady z państwami członkowskimi UE. Jeszcze przed głosowaniem nad ustawodawstwem w lipcu 2025 roku.

Teksty tygodnia

Weekend w Polsce – najmodniejsze kierunki turystyczne 2025

Gdzie spędzić weekend w Polsce w 2025 roku? Poznaj najmodniejsze kierunki - od Krakowa po Bieszczady. Nowoczesność, tradycja i odpoczynek w jednym!

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Przeczytaj także