Zakończenie pracy w UK. Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca przy ustaniu zatrudnienia?

Fot. Getty

Myślisz o zmianie pracy lub o wyjeździe z Wielkiej Brytanii na stałe? Zastanawiasz się nad złożeniem wypowiedzenia w obecnej pracy? Sprawdź koniecznie, o jakie dokumenty powinieneś upomnieć się u pracodawcy przy zakończeniu zatrudnienia – jeśli sam o nich zapomni.

Dlaczego ważne jest zabezpieczenie podstawowych formalności na zakończenie pracy w jakimkolwiek miejscu? Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca, gdy podwładny składa wypowiedzenie, jest zwalniany lub gdy kończy się jego kontrakt? Czym jest P60, a czym P45? Czy warto kolekcjonować payslipy? Poniżej znajdzie odpowiedzi na te i inne pytania, ważne dla osób szykujących się na zakończenie współpracy z obecnym pracodawcą.

Jeśli jesteś zatrudniony w Wielkiej Brytanii, ale myślisz o złożeniu wypowiedzenia – czy to ze względu na chęć zmiany pracy, czy też w związku z planami powrotu do kraju z emigracji – musisz pamiętać, jakie dokumenty powinien wystawić Ci pracodawca na zakończenie współpracy. Wiedza ta może okazać się bardzo przydatna, gdy na przykład pracodawca zapomni – ale Ty będziesz wiedział, o co konkretnie trzeba się upomnieć.

 

Dokumenty na zakończenie pracy są bardzo ważne, ponieważ potwierdzają one Twój staż pracy, doświadczenie zawodowe, opłacanie składek i wysokość wynagrodzenia. Dokumenty te mają też znaczenie w kwestii ewentualnego dalszego prawa do urlopu wypoczynkowego, wychowawczego, prawa do dodatków związanych z długością stażu pracy, czy też prawa do zasiłków. Mogą mieć więc sporą wartość w nowej pracy – czy to w UK, czy to w Polsce, czy w innym państwie.

Zakończenie pracy w UK. Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca?

Przy zakończeniu pracy – zarówno w przypadku, gdy to Ty złożysz wypowiedzenie, jak i w przypadku ustania umowy podpisanej na czas określony lub gdy w firmie nastąpi redukcja etatów – pracodawca powinien zaopatrzyć Cię w przynajmniej dwa podstawowe dokumenty: P60 oraz P45.

Dokument P45 jest dokumentem, który każdy brytyjski pracownik musi otrzymać przy ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy. Forma P45 zawiera informacje o otrzymanym przez cały okres pracy wynagrodzeniu, a także o kwocie opłaconego podatku w danym roku podatkowym. P45 jest potwierdzeniem prawidłowego zakończenia pracy u danego pracodawcy. Z kolei dokument P60 jest formularzem, który pracodawca powinien dać pracownikowi na koniec każdego roku podatkowego. Formularz P60 stanowi potwierdzenie prawidłowego rozliczenie zakończonego roku podatkowego.

Zmiana pracy w UK. Inne dokumenty, o które warto zadbać

Dodatkowo, dobrze jest również gromadzić payslipy, które pracodawca musi wystawiać przy każdej wypłacie. Na payslipie znajdują się informacje o wysokości wypłat i składek. Ważnym dokumentem, który zawsze warto zachować na przyszłość, jest też każda umowa o pracę, jaką podpisaliśmy. W umowie powinien być określony nasz zakres obowiązków i inne szczegółowe warunki zatrudnienia.

W kontekście szukania nowej pracy, podczas procesu rekrutacji z pewnością przydatne mogą okazać się także referencje od poprzedniego pracodawcy. Pracodawca nie ma obowiązku wystawienia referencji i prawdopodobnie sam z siebie ich nie wystawi. Najczęściej trzeba zatem samodzielnie poprosić o referencje, ale warto się przełamać i poprosić – szczególnie wtedy, gdy wiemy, że pracodawca miał o nas i naszej pracy dobrą opinię.

Zakończenie pracy w UK. Lista najważniejszych dokumentów

Podsumowując, kończąc pracę u jakiegokolwiek brytyjskiego pracodawcy, warto zadbać o następujące dokumenty, poświadczające między innymi staż i jakość pracy:

  • P45
  • P60
  • payslipy
  • umowa o pracę
  • referencje od pracodawcy.

Zakończenie self-employment w UK

Inne zasady obowiązują w przypadku osób samozatrudnionych, chcących zakończyć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Aby zamknąć działalność gospodarczą w UK należy:

  • wypełnić odpowiedni formularz HMRC (poprzez stronę: https://www.access.service.gov.uk/login/signin/creds)
  • rozliczyć podatek.

 

Teksty tygodnia

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie