Zamach w Mannheim? 25 osób rannych

W Mannheim trwa duża operacja policji i służb ratunkowych. Mieszkańcy miasta usłyszeli apel, by omijać centrum  miasta, a w social mediach pojawiły się dramatyczne nagrania. Po raz kolejny w Niemczech kierowca auta wjechał w tłum ludzi. Czy to kolejny zamach?

W dniu 3 marca 2025 roku, około godziny 13:00, w centrum Mannheim doszło do tragicznego incydentu. Najprawdopodobniej był to zamach. Kierowca czarnego SUVa z dużą prędkością wjechał w tłum ludzi na popularnej ulicy Planken, w pobliżu Wasserturm. Jego działanie było celowe. W mieście trwał Jarmark Karnawałowy. Samochód pędził w stronę pieszych z ogromną szybkością, co wywołało chaos wśród uczestników obchodów karnawałowych.

- Advertisement -

Zamachu w Mannheim – dwie ofiary śmiertelne

Na miejscu zdarzenia panował ogromny chaos. Świadkowie relacjonowali, że w różnych miejscach na chodnikach leżeli ranni. Dodatkowo jedna osoba znajdowała się pod plandeką, nie dając oznak życia. Z doniesień wynika, że w wyniku zamachu co najmniej 25 osób zostało rannych, z czego 15 jest w stanie ciężkim. Dwie osoby nie żyją.

Wśród poszkodowanych byli zarówno dorośli, jak i dziecko. Służby medyczne przewiozły wszystkich natychmiastowo do szpitali. Co najmniej trzy osoby, w tym dziecko i dwie dorosłe osoby odniosły bardzo poważne obrażenia. Ratownicy sklasyfikowali ich jako wymagających pilnej opieki medycznej. Ranni są w Uniwersyteckim Szpitalu Mannheimu.

Policja i działania służb porządkowych

Policja wezwała mieszkańców Mannheimu do unikania centrum miasta, wskazując na konieczność szerokiego omijania tego obszaru. Obecnie motywy sprawcy nie są znane. Nie wiemy również, czy zamach w Mannheim był zaplanowany. Być może doszło do niego w wyniku niezrozumiałych okoliczności. Wkrótce może dowiemy się co kierowało sprawcą. Na ten moment nie ujawniono również narodowości kierowcy. Jednakże policja potwierdziła, że jest to 40-letni obywatel Niemiec z Nadrenii-Palatynatu.

Kierowca, który w wyniku incydentu doznał obrażeń, został aresztowany i przewieziony do szpitala. Policja zabezpieczyła pojazd, który był użyty do przeprowadzenia zamachu.

W odpowiedzi na zamach w Mannheim, służby porządkowe zablokowały niemal wszystkie ulice w centrum miasta. Policjanci, uzbrojeni w karabiny maszynowe, kontrolują drogi wylotowe z miasta. Nad obszarem zdarzenia krąży helikopter. Na miejscu działała także liczna grupa ratowników medycznych, którzy udzielają pomocy rannym.

Reakcja władz

Minister Spraw Wewnętrznych Badenii-Wirtembergii, Thomas Strobl, potwierdził aresztowanie sprawcy zamachu. Jednocześnie zapewnił, że służby intensywnie pracują nad wyjaśnieniem motywów działania sprawcy. Równocześnie, Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) odwołała swoją wizytę na Rosenmontagszug w Kolonii. Wkrótce uda się do Mannheim by nadzorować sytuację na miejscu.

Na ten moment nie ma jeszcze informacji, czy wśród poszkodowanych znajdują się obywatele Polski. Jednak policja kontynuuje zbieranie danych i apeluje o cierpliwość w oczekiwaniu na dalsze szczegóły.

W Niemczech rośnie poczucie strachu. Zamachy i incydenty zdarzają się coraz częściej. Ludzie czują się zagrożeni i codziennie żyją w poczuciu strachu. Często pobudki i motywacje sprawców nie są jednoznaczne. A ofiarami ataków padają dzieci i rodziny. Rodzi się pytanie jak zapobiegać zamachom takim jak w Mannheim czy w Magdeburgu.

 

Przeczytaj także

Czy zamordował polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza.

Niemiecki rząd wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, także dla bezrobotnych

Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld, czyli tzw. zasiłku dla obywatela.

Szok na lotnisku w Niemczech: 1500 pająków w pudełkach po herbatnikach!

Celnicy z lotniska Kolonia/Bonn mówią o jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk w historii. Zaalarmował ich niecodzienny "zapach". Odkrycie zawartości przesyłki z Wietnamu wprawiło ich w osłupienie.

Porwanie w Niemczech, Syryjczyk, Palestyńczyk, Libańczyk i brawurowa akcja polskiej jednostki specjalnej

W Stuttgarcie doszło do brutalnego porwania. 6 lipca prosto z ulicy dwóch sprawców wprost z ulicy porwało Syryjczyka. Wkrótce do rodziny nadeszło żądanie okupu. Porwanego z rąk oprawców odbiła polska policja.

Uważaj na ważny list! Zmiana zasad opłat abonamentowych

Każdy, kto mieszka w Niemczech, zna obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. To miesięczna opłata w wysokości 18,36 euro, która finansuje m.in. programy ARD, ZDF i Deutschlandradio.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport