Zasady podróży z psem lub kotem z UK do Polski

Jak wyglądają obecne regulacje związane z przemieszczaniem zwierząt domowych z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski? Wyjaśniamy!

Na jednej z grup na FB zrzeszających Polaków w UK pojawiło się zapytanie następującej treści:

Kochani może ktoś pomoże. Chce przewieźć zwierzaka do Polski. Problem w tym, że zmieniłam miasto i nikt z tutejszego miasta nie chce mi wystawić certyfikatu. Twierdzą ze trzeba psa rejestrować, muszą wszystko posprawdzać, co się wiąże z dużymi kosztami. Powrót do starego miasta z psem również się wiąże z dużymi kosztami. Wiem ze można na granicy wyrobić, ale przewoźnicy się w to nie bawią, bo jest problem z odbiorem i chcą, żebym już miała gotowy. Czy ktoś może coś poradzić? Dam radę to wszystko jakoś ominąć? W miarę szybkim czasie. Dziękuję za odpowiedzi.

Podróżowanie z domowym pupilem po Brexicie

Jak wiadomo, po 1 stycznia 2021 roku w stosunku do Polski i innych krajów unijnych, Wielka Brytania stała się tzw. państwem trzecim. W związku z tym wiele kwestii uległo skomplikowaniu. To, co w czasach, gdy UK była częścią UE, uchodziło za coś naturalnego, teraz może wiązać się z dodatkowymi regulacjami, przepisami, biurokracją i koniecznością dostosowania się do pewnych zasad. Ot, efekt Brexitu.

Nie inaczej stało się w przypadku przemieszczania zwierząt towarzyszących: psów, kotów, ale także fretek. Jakie zasady panują w tej kwestii? Czego należy przypilnować, jadąc z UK do Polski ze swoim pupilem? Przede wszystkim zaznaczmy, iż nie da rady „wszystkiego tego jakoś ominąć”. Formalności trzeba dopełnić, i wbrew temu, co pisze nasza rodaczka, opłata za wydanie certyfikatu pupilowi wcale nie jest taka droga, ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może zdarzyć się, że w takim wypadku zapłacimy więcej.

O czym trzeba pamiętać przed wybraniem się z podróż z psem lub kotem z UK do PL?

Jak czytamy na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii „zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/2016, Zjednoczone Królestwo (*bez Irlandii Północnej) będzie wymienione w części 2 załącznika II do rozporządzenia 577/2013″. W praktyce oznacza to, iż „w przypadku niehandlowego przemieszczania w ramach podróży ze zwierzętami z Wielkiej Brytanii do UE” musimy dopilnować trzech rzeczy:

– prawidłowego oznakowania zwierzęcia,
– ważnym szczepienie przeciwko wściekliźnie,
– świadectwie zdrowia wydanym przez weterynarza (do okazania przy każdorazowym wjeździe do UE).

UWAGA! Jak czytamy na stronach GIW „paszport wydany w Wielkiej Brytanii nie jest dokumentem umożliwiającym wjazd na teren UE”, w związku z czym konieczne jest właśnie zdobycie świadectwa zdrowia.

„Zwierzęta, które wyjadą z UE na ważnym, należycie wypełnionym unijnym paszporcie, mogą powrócić do Unii na podstawie ww. dokumentu (pod warunkiem że szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane przed opuszczeniem UE będzie nadal ważne)”.

Teksty tygodnia

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Ekstremiści w parlamencie? AfD uznane za partię ekstremistyczną

AfD jest drugą siłą polityczną w Niemczech. Jednocześnie od...

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także