Zmiany w zasadach OC w Holandii

Przepisy dotyczące wypłat odszkodowania z OC w Holandii ulegają zmianie. W przypadku, gdy zostanie potwierdzone, że kierowca korzystał z telefonu w czasie wypadku, kosztami zostanie obciążony kierujący. Od kiedy zmiana?

Holandia radykalizuje swoje podejście w stosunku do kierowców, którzy podczas zdarzenia drogowego korzystali z telefonów. Od 1 grudnia 2024 roku w Holandii weszły bowiem w życie zmiany w polisach OC dla kierowców. Czterej główni ubezpieczyciele – Interpolis, Centraal Beheer, FBTO i Inshared – wprowadzili klauzulę do umów. Wyłącza ona odpowiedzialność za szkody, jeśli sprawca wypadku używał telefonu podczas jazdy, np. pisząc wiadomość lub trzymając go w ręce. Celem tych modyfikacji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Z badań wynika bowiem, że korzystanie z telefonu za kierownicą jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Gdy w trakcie dochodzenia służby udowodnią, że kierowca używał smartfona, to on będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów.

Zmiany w zasadach OC w Holandii – kogo obejmą

Zmiany w zasadach OC w Holandii nie obejmą wszystkich kierowców. Dotyczą tych, którzy posiadają polisy ubezpieczeniowe w największych holenderskich firmach. Wynika z tego, że nie każdy kierowca, który spowoduje wypadek, trzymając w ręku telefon lub pisząc wiadomość, będzie musiał samodzielnie pokryć koszty naprawy, leczenia poszkodowanych i innych wydatków. Inne firmy mogą jednak pójść w ślady wiodących ubezpieczycieli. W przypadku kolizji kwoty obciążające kierowcę mogą być ogromne.

- Advertisement -

Co oznacza zmiana przepisów dla polskiego kierowcy?

Jeśli polski kierowca posiada polisę w jednej z największych holenderskich firm ubezpieczeniowych zmiana przepisów również go dotyczy. Kraj pochodzenia kierującego pojazdem nie ma znaczenia. Liczy się oferta firmy ubezpieczeniowej, w której jest wykupione OC.

 

Przeczytaj także

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Holandii grożą niedobory wody. W kraju zapowiada się rekordowa susza

Holandia zmaga się z jedną z najpoważniejszych susz w swojej historii. Miniony tydzień upłynął tam pod znakiem upałów i niemal całkowitego braku opadów.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport