Zmiany zasad kontroli bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick

Przed Wielkanocą na londyńskim lotnisku Gatwick złagodzone zostaną zasady kontroli bezpieczeństwa. Będą one dotyczyły urządzeń elektrycznych oraz płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Co konkretnie się zmienia?

Pasażerowie odlatujący z London Gatwick Airport nie będą już musieli wyjmować urządzeń elektronicznych ani płynów umieszczonych w specjalnych torebkach w ramach kontroli bezpieczeństwa. Przed świętami wielkanocnymi w stołecznym porcie lotniczym zainstalowano nowoczesne, trójwymiarowe skanery CT.

- Advertisement -

Zasady dotyczące bagażu podręcznego na lotnisku Gatwick

Dzięki tym zmianom możliwe będzie sprawdzanie urządzeń elektronicznych (np. laptopów) oraz płynów schowanych w bagażu podręcznym. W efekcie kontrola bezpieczeństwa na Gatwick będzie sprawniejsza i szybsza. Z pewnością w perspektywie wzmożonego ruchu w czasie Wielkanocy będzie miał istotne znaczenie.

Należy jednak dodać, iż ograniczenie do 100 ml dotyczący przewożonych płynów na Gatwick będzie nadal obowiązywała! Pasażerowie, choć nie muszą wyciągać cieczy przewożonych w bagażu podręcznym, nadal muszą uważać, aby nie przekroczyć limitu!

Zniesienie konieczności wyjmowania urządzeń elektronicznych i płynów.
Przed Wielkanocą na londyńskim lotnisku Gatwick złagodzone zostaną zasady kontroli bezpieczeństwa. (fot: Getty Images)

Zniesienie konieczności wyjmowania urządzeń elektronicznych i płynów

– Ponad 95% pasażerów przechodzi już przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick w mniej niż pięć minut – komentuje Cyrus Dana, szef ochrony na lotnisku Gatwick, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „The Evening Standard”.

– W miarę naszego rozwoju priorytetem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa naszym pasażerów i ochrona lotniska. Ta nowoczesna technologia zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również ułatwia kontrolę pasażerom – dodaje szef ochrony na lotnisku Gatwick.

Dodajmy, iż podobne rozwiązania funkcjonują już na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii. Nowoczesne skanery zainstalowano w portach lotniczych w London City, Luton, Birmingham, Bristolu i Southend.

Na jakich lotniskach obowiązują nowe zasady?

Przypomnijmy, nowe regulacje dotyczące przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym, ogłoszone jeszcze w grudniu 2022. Zgodnie z pierwotnymi planami rządu miały zacząć obowiązywać w czerwcu 2024 roku. Głównym założeniem było usprawnienie kontroli bezpieczeństwa. Uciążliwość wyjmowania i wkładania z powrotem urządzeń elektronicznych, a także umieszczanie płynów w specjalnych pojemnikach nie byłaby konieczna dzięki nowoczesnej technologii. Limity dotyczące płynów również zostałyby zniesione.

Niestety, ostatecznie zmian w tym zakresie nie udało się wprowadzić na wszystkich lotniskach. Na innych zrobiono to częściowo. W związku z tym podjęto decyzję o przełożeniu daty wdrożenia nowych rozwiązań. Downing Street 10 ostatecznie wydłużyło termin instalacji skanerów CT o kolejnych 12 miesięcy, a więc do czerwca 2025 roku.

Stare czy nowe zasady?

W związku z tym, że część lotnisk zainstalowała skanery CT, a część nie, wśród pasażerów zapanował chaos. Przede wszystkim nie wszyscy wiedzą, w których portach lotniczych można sobie pozwolić na przewiezienie w bagażu podręcznym płynów o objętości nawet do 2 litrów.

Ludzie nie mają też często pojęcia, gdzie z plecaków i toreb nie trzeba wyjmować laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Część podróżnych zakłada po prostu, że nowe przepisy obowiązują już wszędzie. A zatem do bagażu podręcznego pakują pojemniki z płynami, które nie mieszczą się już w „starym” limicie. W efekcie prowadzi to do wydłużenia procesu kontroli bezpieczeństwa.

Teksty tygodnia

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Przeczytaj także