Zmiany zasad kontroli bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick

Przed Wielkanocą na londyńskim lotnisku Gatwick złagodzone zostaną zasady kontroli bezpieczeństwa. Będą one dotyczyły urządzeń elektrycznych oraz płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Co konkretnie się zmienia?

Pasażerowie odlatujący z London Gatwick Airport nie będą już musieli wyjmować urządzeń elektronicznych ani płynów umieszczonych w specjalnych torebkach w ramach kontroli bezpieczeństwa. Przed świętami wielkanocnymi w stołecznym porcie lotniczym zainstalowano nowoczesne, trójwymiarowe skanery CT.

Zasady dotyczące bagażu podręcznego na lotnisku Gatwick

Dzięki tym zmianom możliwe będzie sprawdzanie urządzeń elektronicznych (np. laptopów) oraz płynów schowanych w bagażu podręcznym. W efekcie kontrola bezpieczeństwa na Gatwick będzie sprawniejsza i szybsza. Z pewnością w perspektywie wzmożonego ruchu w czasie Wielkanocy będzie miał istotne znaczenie.

Należy jednak dodać, iż ograniczenie do 100 ml dotyczący przewożonych płynów na Gatwick będzie nadal obowiązywała! Pasażerowie, choć nie muszą wyciągać cieczy przewożonych w bagażu podręcznym, nadal muszą uważać, aby nie przekroczyć limitu!

Zniesienie konieczności wyjmowania urządzeń elektronicznych i płynów.
Przed Wielkanocą na londyńskim lotnisku Gatwick złagodzone zostaną zasady kontroli bezpieczeństwa. (fot: Getty Images)

Zniesienie konieczności wyjmowania urządzeń elektronicznych i płynów

– Ponad 95% pasażerów przechodzi już przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick w mniej niż pięć minut – komentuje Cyrus Dana, szef ochrony na lotnisku Gatwick, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „The Evening Standard”.

– W miarę naszego rozwoju priorytetem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa naszym pasażerów i ochrona lotniska. Ta nowoczesna technologia zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również ułatwia kontrolę pasażerom – dodaje szef ochrony na lotnisku Gatwick.

Dodajmy, iż podobne rozwiązania funkcjonują już na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii. Nowoczesne skanery zainstalowano w portach lotniczych w London City, Luton, Birmingham, Bristolu i Southend.

Na jakich lotniskach obowiązują nowe zasady?

Przypomnijmy, nowe regulacje dotyczące przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym, ogłoszone jeszcze w grudniu 2022. Zgodnie z pierwotnymi planami rządu miały zacząć obowiązywać w czerwcu 2024 roku. Głównym założeniem było usprawnienie kontroli bezpieczeństwa. Uciążliwość wyjmowania i wkładania z powrotem urządzeń elektronicznych, a także umieszczanie płynów w specjalnych pojemnikach nie byłaby konieczna dzięki nowoczesnej technologii. Limity dotyczące płynów również zostałyby zniesione.

Niestety, ostatecznie zmian w tym zakresie nie udało się wprowadzić na wszystkich lotniskach. Na innych zrobiono to częściowo. W związku z tym podjęto decyzję o przełożeniu daty wdrożenia nowych rozwiązań. Downing Street 10 ostatecznie wydłużyło termin instalacji skanerów CT o kolejnych 12 miesięcy, a więc do czerwca 2025 roku.

Stare czy nowe zasady?

W związku z tym, że część lotnisk zainstalowała skanery CT, a część nie, wśród pasażerów zapanował chaos. Przede wszystkim nie wszyscy wiedzą, w których portach lotniczych można sobie pozwolić na przewiezienie w bagażu podręcznym płynów o objętości nawet do 2 litrów.

Ludzie nie mają też często pojęcia, gdzie z plecaków i toreb nie trzeba wyjmować laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Część podróżnych zakłada po prostu, że nowe przepisy obowiązują już wszędzie. A zatem do bagażu podręcznego pakują pojemniki z płynami, które nie mieszczą się już w „starym” limicie. W efekcie prowadzi to do wydłużenia procesu kontroli bezpieczeństwa.

Teksty tygodnia

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Rozbudowa Luton Airport oficjalnie potwierdzona

Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska w Luton. Plany rozbudowy obejmują między innymi budowę nowego terminala.

Kradzieże rowerów w Amsterdamie

Holandia słynie z rowerów. Słynie również z częstotliwości kradzieży jednośladów. W samym Amsterdamie w ubiegłym roku skradziono 10 810 rowerów. Co dzieje się ze znikającym sprzętem, dokąd trafia?

Zasady przewożenia leków w Ryanairze i innych liniach lotniczych

Wybierając się w podróż wiele osób zastanawia się, czy przy obostrzeniach w liniach lotniczych, mogą naruszyć zasady przewożenia leków.

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Nadzwyczajne spotkanie szkockiego rządu w sprawie pożaru

W sprawie gigantycznego pożaru lasu rozprzestrzeniającego się na północ od Galloway zwołano nadzwyczajne spotkanie szkockiego rządu.

10 funtów opłaty za wypłatę środków na obiady szkolne dla dzieci

I to z kont dedykowanych do opłaty obiadów szkolnych dla dzieci uczęszczających do szkół w Wielkiej Brytanii. Squid zakończył działalność w szkołach w UK

Jak uniknąć dyskryminacji cenowej i oszczędzać dzięki VPN (z urodzinowym bonusem od Surfshark)

Czy płacisz więcej tylko dlatego, skąd się logujesz? Dowiedz się, czym jest dyskryminacja cenowa i jak dzięki VPN możesz znaleźć lepsze oferty na podróże i usługi online!

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Mniejsza pomoc dla osób otrzymujących zasiłek Universal Credit

Przez niedobory pracowników ponad połowa placówek Job Centre ogranicza pomoc dla osób otrzymujących zasiłek Universal Credit.

Hipokryzja pani Kanclerz?

Spring Statement pełne zapowiedzi oszczędności i cięć socjalnych wzbudziło niepokój u wielu mieszkańców UK. Podczas gdy mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają zaciskać pasa, Rachel Reves bawi się na koncertach