W Wielkiej Brytanii zdania o polskich emigrantach są podzielone. Niezależnie od tego, warto przyjrzeć się jakie ciekawe charaktery przechadzają się po tutejszych ulicach i to właśnie – z kraju nad Wisłą.
Filmy brytyjskiej klasy
Porywająca historia tytułowej ,,Idy” znana jest już wszystkim. Twórca tej niezwykłej opowieści otrzymał Oskara, a jego nazwisko jest doskonale znane nie tylko w wąskim gronie ambitnego kina w Polsce, lecz wymieniane jest tuż obok kultowych reżyserów światowej klasy. Paweł Pawlikowski – bo o nim mowa – został nagrodzony Grand Prix na festiwalu BFI w Londynie, a na największym brytyjskim festiwalu filmowym (BAFTA) otrzymał nagrodę za najlepszy film nieanglojęzyczny. Warto wspomnieć, że jest to już jego trzecia statuetka otrzymana na tym festiwalu.
– Dostałem kiedyś Baftę dla najlepszego debiutanta, potem za najlepszy film brytyjski, a teraz za zagraniczny. To może pomińmy dalsze formalności i dajcie mi nagrodę za globalne osiągnięcia życiowe – skomentował Pawlikowski podczas wręczania nagrody.
Na przestrzeni ostatnich lat kino polskie za granicami kraju wyrobiło sobie pewnego rodzaju markę. Project London Production LTD przyrównywany jest do potęg, takich jak Warner Bros czy Disney, a nazwiska Jodłowski i Orlicz wymieniane są na stronach „Times’a” czy „Independent . Polskie kino pokonało już granicę, na której nie kojarzy się ono z niczym szczególnym i profesjonalnym. Ten etap ma już dawno za sobą.
Być piękną jak…sprzątaczka
Przyjechała do Anglii by zarobić na chleb. Sama wspomina, że to dzięki namowie wróżki zdecydowała się na to by postawić wszystko na jedną kartę. Dostała pracę w restauracji jako sprzątaczka. Miła, skromna i niezwykle urodziwa Martyna Sobol tą decyzją nieświadomie zmieniła swoje życie o 180 stopni. Dziewczyna, zauważona przez jednego ze swoich klientów i dzięki namowie znajomych postanowiła spróbować swoich sił w modellingu. Zupełnie nieprzyzwyczajona do świateł fleszy stała się twarzą jednej z najpopularniejszych marek odzieżowych. Co najbardziej urzekło Brytyjczyków w jej urodzie? Według „Daily Mail” była to naturalność i kształty odbiegające od współczesnych kanonów modowych. Jest to historia jak z bajki i wydawać by się mogło, że zdarza się tylko raz, jednak nie jest to jedyna piękna Polka, która rozkochała w sobie Wyspiarzy.
Karolinę Gorazdę do Londynu przyciągnęła miłość do swojego faceta. Raczej dla żartu wzięła udział w konkursie wyborów Miss Polonia Wielkiej Brytanii. Ku jej zaskoczeniu – wygrała. Następnym konkursem były wyboru Miss Polonia 2003, gdzie tak samo pokonała swoje rywalki i zdobyła koronę. Swoją przygodę przypieczętowała jeszcze udziałem w Miss Świata i zaszyła się w brytyjskim azylu z powrotem – prowadząc audycję w londyńskim Radiu Orła.
Londyn kocha polskie piękno
Nie tylko piękno kobiecej urody dla Brytyjczyków stanowi coś niezwykłego, ale także piękno szeroko rozumianej sztuki. W 2009 roku miasto zorganizowało ,, London Creatives: Polish Roots”. Co to takiego? Była to wystawa poświęcona znanym londyńczykom polskiego pochodzenia. Okazuje się, że wybitne postaci takie jak Michael Nyman – szanowany kompozytor, producent filmowy Peter Fudakowski, Adam Zamoyski – znany historyk, czy perkusista zespołu Babyshambles – Adam Ficek swoje serca zostawili gdzieś nad Wisłą i myślami wracają do kraju tak często jak to możliwe.
Wątek polskiej kultury czy historii jest często poruszany na deskach londyńskich muzeów. Polish Art Now : Presented by Abbey House to wystawa zorganizowana w jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki – Saatchi Gallery. Tak samo “The Forgetting of Proper Names” w galerii Calvert 22.
W branży muzycznej też mieliśmy tutaj swoją polską przedstawicielkę. Mało kto wie, ale znana w Polsce jako była wokalistka zespołu Blue Cafe – Tatiana Okupnik została okrzyknięta przez brytyjskich krytyków muzycznych jako neo soul, a jej utwory grała stacja BBC2. Muzyka Tatiany przyrównywana była do muzyki filmowej, a niektórzy określili ją nowym soundtrackiem do Jamesa Bonda.
Londyn jest rynkiem otwartym na nowości, czekającym na świeżynki i dającym ogromne możliwości w wielu branżach. Jest wrażliwy na wszystko co nowe i dobre – to dlatego polscy artyści maja tutaj pole do popisu. Niektórzy powiedzą, że przecież za granicą to jest prościej – możliwe, lecz nie o tym jest ten tekst, a o Polakach, dla których przygoda z Londynem odmieniła ich życie – którym się udało.
Agnieszka Pastor