93-letnia kobieta z demencją kolejną ofiarą skandalu zasiłkowego

Ministerstwo Pracy i Emerytur formalnie przeprosiło i oddało 7000 funtów kobiecie chorującej na demencję, której wcześniej kazało zapłacić horrendalną kwotę w ramach nadpłat zasiłku opiekuńczego.

Afera związana z nadpłatami zasiłku opiekuńczego w Wielkiej Brytanii budzi coraz większe oburzenie. Niedawno wyszło na jaw, że tysiące osób otrzymujących Carer’s Allowance otrzymywało zawyżone świadczenia, z czego nie zdawali sobie sprawy. Po miesiącach lub latach Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) kazało im jednak zwrócić nadpłacony zasiłek.

Kobieta z demencją ofiarą skandalu zasiłkowego

Tym razem „Guardian” opisał historię 93-letniej kobiety chorującej na demencję, której DWP kazało zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego, mimo że zdawało sobie sprawę z jej stanu.

93-latka spłacała swój dług wobec DWP i oddawała co miesiąc ze swojej emerytury i oszczędności życia należność.

Problem zaczął się w 2019 roku, gdy córka będąca też opiekunką kobiety, zaczęła ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w wysokości 66 funtów tygodniowo. Chciała w ten sposób pokryć koszty codziennej opieki nad matką, która miała wówczas 88 lat.

Córka kobiety nie zdawała sobie jednak sprawy z tego, że wnioskując o zasiłek opiekuńczy sprawiła, że jej matka nie była już uprawniona do elementu Pension Credit. Po trzech latach DWP napisało do 93-latki z demencją, że ponieważ nie ponformowała o „zmianie sytuacji życiowej” i otrzymywała nadpłatę, powinna zwrócić ponad 8000 funtów.

Córka kobiety wraz z matką odwołały się od tej decyzji, jednak DWP było w stanie jedynie zmniejszyć należność do 7135 funtów.

Po kolejnym odwołaniu i nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Pracy i Emerytur zdecydowało się przeprosić 93-latkę i zwrócić jej 7000 funtów.

– Przeprosili, to już coś, ale nie wyjaśnili, dlaczego w ogóle wzięli pieniądze. To frustrujące, że niczego nie wyjaśniają. Dają mi numer, pod który mogę zadzwonić w celu uzyskania dalszych informacji, ale jeśli nie chcą nic powiedzieć, to tego nie zrobią – powiedziała córka 93-latki.

Afera związana z nadpłatą Carer’s Allowance

W wyniku skandalu zasiłkowego osobom pobierającym Carer’s Allowance kazano zwrócić nadpłatę zasiłku opiekuńczego i oskarżono ich o złamanie surowych zasad dotyczących świadczeń. Niektórym ze świadczeniobiorców postawiono nawet zarzuty karne.

Skandaliczne działanie Ministerstwa Pracy i Emerytur polega na tym, że osoby, które miały nadpłacane zasiłki, w wyniku przekroczenia progu zarobków, o tym nie wiedziały. Jednak DWP postanowiło bezwzględnie egzekwować od nich nadwyżkę.

Dopiero po interwencji zarówno mediów jak i parlamentarzystów DWP oświadczyło, że rozważy informowanie świadczeniobiorców za pomocą SMS-ów lub e-maili o przekroczeniu limitu zarobków.

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie