1 kwietnia 2023 rośnie stawka National Living Wage – ile obecnie wynosi płaca minimalna w UK?

Tradycyjnie, w dniu 1 kwietnia rośnie stawka minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy w Wielkiej Brytanii. O ile w 2023 Minimum Wage i National Living Wage poszły w górę? Czym właściwie różnią się od siebie i jak mają się do stawki określanej, jako Real Living Wage?

W dniu dzisiejszym miliony pracowników zatrudnionych w UK i zarabiających na poziomie krajowej płacy minimalnej otrzymają podwyżkę. Stawka National Living Wage wzrośnie o 9.7% do poziomu 10,42 GBP dla pracowników w wieku powyżej 23. roku życia. Podwyżka sięgnie 92 pensów za godzinę pracy. W skali roku ta podwyżka będzie warta 1600 funtów dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie.

- Advertisement -

Według szacunków brytyjskich mediów dzięki temu ruchowi wzrosną płace około 1,7 miliona pracowników zatrudnionych w UK. Z kolei wyliczenia rządowe mówią o liczbie znacznie większej, bo wynoszącej aż 2.9 miliona osób. Pośrednio z tej podwyżki może skorzystać nawet do pięciu milionów pracowników, ponieważ pracodawcy, aby zachować różnice między przedziałami płacowymi, mogą być skłonni do zwiększenia ich wynagrodzenia. 

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii w 2023 roku

Trzeba zaznaczyć, że mamy do czynienia z najwyższą nominalną podwyżką płacy minimalnej obowiązującej na Wyspie od 24 lat, a więc od samego początku ustanowienia poziomu najniższego dopuszczalnego prawnie wynagrodzenia, jak podaje think tank Resolution Foundation. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ponad dwie dekady temu, w kwietniu 1999 roku minimalna stawka godzinowa w UK dla pracowników powyżej 22. roku życia wynosiła (zaledwie!) 3,60 GBP.

„Ten rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć ciężko pracujących ludzi w ich zmaganiach z rosnącymi kosztami utrzymania, od płacenia rachunków za energię po pomoc w opiece nad dziećmi” – komentował Kevin Hollinrake, sekretarz stanu ds. biznesu i handlu na oficjalnych stronach brytyjskiego rządu. „Dziś podnosimy National Living Wage do rekordowych poziomów, zwiększając dochody prawie trzech milionów ludzi. Ta podwyżka pomoże rodzinom w całym kraju, ponieważ koncentrujemy się na naszych pięciu priorytetach, w tym na rozwoju gospodarki i zmniejszeniu inflacji o połowę”.

Mamy do czynienia z największym wzrostem National Living Wage od 24 lat

Oto zestawienie stawek minimalnych, które zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2023:

  • Płaca National Living Wage (dla osób powyżej 23. roku życia) wzrosła o 9,7%, z 9,50 GBP do 10,42 GBP
  • Płaca National Minimum Wage (dla osób w wieku 21-22) wzrosła o 10,9%, z 9,18 GBP do 10,18 GBP
  • Płaca National Minimum Wage (dla osób w wieku 18-20) wzrosła o 9,7%, z 6,83 GBP do 7,49 GBP
  • Płaca National Minimum Wage (dla osób w wieku poniżej 18 lat) wzrosła o 9,7%, z 4,81 GBP do 5,28 GBP
  • Płaca dla praktykanta wzrosła o 9,7% z 4,81 GBP do 5,28 GBP
  • Stawka Accommodation Offset również wzrosła o 4,6% z 8,70 GBP do 9,10 GBP

Krajowa płaca minimalna National Living Wage jest to prawnie wiążąca minimalna stawka godzinowa dla wszystkich bez wyjątku pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 23. rok życia. 

Czym jest National Minimum Wage, National Living Wage oraz Real Living Wage?

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii jest uzależniona przede wszystkim od wieku pracownika i on determinuje jego zarobki na minimalnym, prawnie dozwolonym poziomie.  Im dana osoba starsza, tym wyższa stawka minimalna za godzinę wykonanej pracy. Wyjątkiem są osoby określane jako „praktykanci”, w której niezależnie od wieku stawka jest taka sama, zwykle nie wyższa niż ta, otrzymywana przez pełnoprawnych pracowników z najmłodszej grupy wiekowej.

Zasadniczo, stawka National Living Wage obowiązuje osoby od 23. roku życia wzwyż. Z kolei stawka National Minimum Wage to płaca minimalna dla osób z młodszych grup wiekowych (21-22 lata, 18-20 lat oraz poniżej 18. roku życia). Warto pamiętać, że czymś zupełnie innym jest Real Living Wage, czyli dobrowolna (nienakazywana przez prawo) stawka minimalna za godzinę pracy w UK, ustalona przez Living Wage Foundation.

Podwyżka sięgnie 92 pensów za godzinę pracy

Czy ten ruch w istocie pozwoli brytyjskim rodzinom na Wyspach przetrwanie ciężkich pobrexitowych czasów kształtowanych przez widmo zbliżającej się recesji i galopującą inflację? Według władz związku zawodowego TUC płaca minimalna w UK rośnie wolnej, niż inflacja, która niejako „zjada” tę podwyżkę. „Każdy, kto pracuje, zasługuje na godne zarobki, ale jutrzejszy wzrost płacy minimalnej poniżej inflacji nie polepszy znacząco sytuacji rodzin” – komentował wczoraj sekretarz generalny TUC Paul Nowak. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

„Wygrałam 70 mln w EuroMillions, ale nie powiedziałam jeszcze o tym rodzinie”

Ryanair podwyższa ceny biletów na lato 2023. Będą dużo droższe niż wcześniej zapowiadał

Ile kosztuje przeżycie w Wielkiej Brytanii? Minimum 120 funtów na tydzień dla singla, 200 – dla dwóch osób

Ile trzeba zarabiać w PL po powrocie z UK, aby móc żyć na „normalnym” poziomie? [dyskusja]

Teksty tygodnia

Już 7. czerwca ludzie wyjdą na ulice Londynu. Protest w Londynie przeciw reformom socjalnym

Reformy socjalne i oszczędności Partii Pracy wzbudzają powszechne obawy i opór. Czy protest coś zmieni? 

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie