Zalety posiadania brytyjskiego obywatelstwa. Czy warto starać się o brytyjski paszport?

Przed Brexitem zalety posiadania brytyjskiego obywatelstwa były oczywiste. Jednak po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wielu imigrantów zastanawia się, czy paszport brytyjski nadal daje tyle korzyści co wcześniej.

Jeśli mamy settled status, lub go nabędziemy po 5 latach spędzonych na Wyspach, możemy starać się o brytyjskie obywatelstwo po upływie kolejnych 12 miesięcy. Pytanie, czy nadal jest to tak korzystne jak kiedyś?

Zalety brytyjskiego obywatelstwa

Na jednej z grup na Facebooku Polacy mieszkający na Wyspach poruszyli temat brytyjskiego obywatelstwa. Jeden z użytkowników napisał: „Co myślicie o zdobyciu brytyjskiego obywatelstwa, ale nie po to żeby spędzić całe życie w UK, ale żeby mieć większe możliwości wyjazdu do innych krajów? Zastanawiam się czy dziś jeszcze warto. Jakie furtki otworzyłby paszport brytyjski w porównaniu z polskim?”

Odpowiadając, jedną z zalet posiadania brytyjskiego obywatelstwa jest nie tylko nieograniczone prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii, ale także – przez fakt, że Wielka Brytania jest jednym z 40 krajów uczestniczącym w Visa Waiver Program od 1988 roku – właściciele brytyjskiego paszportu nie muszą posiadać wizy, aby odwiedzić Stany Zjednoczone.

Kolejną zaletą jest możliwość udziału w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, o czym też wspomina w dyskusji na Facebooku jeden z jej uczestników: „Brytyjskie obywatelstwo pozwala przede wszystkim na pełne głosowanie w Wielkiej Brytanii”.

Niewątpliwie kolejną z zalet posiadania brytyjskiego obywatelstwa jest fakt, że nie podlegamy już takim ograniczeniom, jak w przypadku posiadania samego settled status. Mając bowiem settled status, musimy pamiętać, aby nie wyjeżdżać z Wielkiej Brytanii na zbyt długo, gdyż możemy ten status utracić. Z kolei w przypadku posiadania brytyjskiego obywatelstwa, nie musimy się już martwić czasem naszego pobytu poza granicami UK.

Ograniczenia statusu zasiedlenia

Przypomnijmy, że, jeśli posiadamy pre-settled status i przebywamy poza granicami UK, nasz status będzie ważny tylko dwa lata. Natomiast w przypadku posiadania przez nas settled status, poza Wielką Brytanią możemy przebywać przez maksymalny okres pięciu lat bez utraty statusu. Po tym czasie nas settled status wygasa i przyjeżdżając na Wyspy ponownie, będziemy musieli ubiegać się o wizę, aby móc legalnie pracować i mieszkać w tym kraju.

Jak sprawdzany jest nasz pobyt poza UK?

Oficjalnie nie podano, w jaki sposób brytyjskie władze sprawdzają, jak długo dana osoba posiadająca settled lub pre-settled status przebywała poza Wielką Brytanią. Na stronie rządowej możemy znaleźć jedynie informację, że chodzi o fizyczny pobyt w innym kraju, czyli w przypadku pracy zdalnej poza Wyspami i opłacania składek w UK także możemy stracić status na skutek zbyt długiego pobytu poza Wielką Brytanią.

Można jedynie się domyślać, że przez fakt legitymowania się dokumentem tożsamości (podanym wcześniej podczas składania wniosku o status zasiedlenia) przy każdym wjeździe i wyjeździe z UK, system odnotowuje, że opuszczamy Wielką Brytanię lub do niej przyjeżdżamy. To może stanowić podstawę do obliczania okresów naszej nieobecności w kraju. Ważne też jest zgłoszenie zgubienia lub utraty ważności naszego dokumentu tożsamości, który podaliśmy przy składaniu wniosku o settled lub pre-settled status.

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo?

Istnieją pewne podstawowe kryteria, które musimy spełnić, aby ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie, mianowicie:

– powinniśmy mieć ukończone 18 lat,

– powinniśmy mieć tak zwany „dobry charakter”, czyli udowodnić, że nie byliśmy karani za żadne poważne przestępstwa i oszustwa imigracyjne,

– powinniśmy mieszkać w Wielkiej Brytanii, a konkretnie nasz pobyt na Wyspach musi wynosić minimum 6 lat (po 5 latach otrzymujemy settled status, a po kolejnym roku kwalifikujemy się do otrzymania brytyjskiego obywatelstwa),

– musimy spełnić wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego,

– zdać test „Life in the UK”.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Z powodu Brexitu pociągi Eurostar muszą kursować z pustymi miejscami

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Wielka Brytania nie jest już krajem nieograniczonej wolności słowa? Trzecia dziesiątka w rankingu to porażka

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie