Brytyjczyk próbował nielegalnie wjechać do Polski. Aresztowała go Straż Graniczna i postawiła mu zarzuty karne

Fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Pewien Brytyjczyk miał problem z wjazdem do Polski. Podczas kontroli granicznej Straż Graniczna odkryła, że stempel w jego paszporcie został przerobiony. Mężczyźnie postawiono zarzuty karne i otrzymał surową karę pieniężną.

W poprzedni weekend 32-letni obywatel Wielkiej Brytanii, pochodzący ze Szkocji, próbował wjechać na terytorium Polski. Okazało się to jednak dla niego trudniejsze niż przypuszczał. Dlaczego i w jakich okolicznościach stempel w jego paszporcie został przerobiony?

Brytyjczyk chciał wjechać do Polski na przerobionym dokumencie

O tym nietypowym incydencie poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej. Mężczyźnie podróżującemu ze Szkocji odmówiono wjazdu do Polski, ponieważ podczas kontroli granicznej wyszło na jaw, że 32-latek nie spełnia określonych warunków przekroczenia granicy UE/Schengen.

Zgodnie zasadami obowiązującymi po Brexicie, podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani są tak, jak podróżni z większości krajów spoza UE/Schengen. Oznacza to, że mają prawo przebywać w Strefie Schengen maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni (czyli mniej więcej trzy miesiące w okresie pół roku). Młody Szkot przekroczył natomiast dozwolony okres o 7 dni.

Sam ten fakt nie spowodowałby jeszcze tak poważnych konsekwencji. Najgorsze okazało się bowiem to, że mężczyzna próbował ukryć łączną długość swojego pobytu na terenie Schengen. W jaki sposób? Zdaniem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej w paszporcie 32-latka ktoś przerobił jeden ze stempli, tak aby wyglądało na to, że w ciągu ostatnich 180 dni przebywał w Strefie Schengen krócej, niż to było w rzeczywistości.

W komunikacie Straży Granicznej napisano między innymi:

„Już w trakcie odprawy granicznej pasażerów podróżujących z Edynburga, funkcjonariusz Straży Granicznej stwierdził, że mężczyzna nie spełnia warunków wjazdu do Polski. Cudzoziemiec przekroczył dozwolony okres pobytu w Strefie Schengen o 7 dni ( ogółem 90 dni w 180-dniowym okresie), a dalsza weryfikacja brytyjskiego dokumentu paszportowego wykazała, że jeden znajdujących się w nim ze stempli kontroli granicznej nosi wyraźne ślady przerobienia.

Jak się okazało pasażer wiedząc, że może mieć  problemy z legalnym wjazdem do krajów strefy Schengen (w tym Polski), za radą kolegów zmienił jedną z dat w holenderskim stemplu wjazdowym, co miało mu pomóc w przekroczeniu granicy. Podstęp niestety nie udał się, a podróżnego zamiast weekendowego odpoczynku w Krakowie spotkały nieprzyjemne konsekwencje”.

Dalsze procedury, w tym przesłuchanie samego męzczyzny, doprowadziły do postawienia Brytyjczykowi zarzutów karnych dotyczących „nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu i przerobienia dokumentu”. 32-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie przyjął karę grzywny w wysokości 5 tys. PLN. Mężczyzna spędził noc w areszcie Straży Granicznej, a następnego dnia wrócił samolotem do Edynburga.

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie