W jakich przypadkach można pobierać Universal Credit poza UK?

Nie możemy pobierać Universal Credit, gdy wyjeżdżamy z Wielkiej Brytanii na stałe. Jednak są pewne sytuacje dotyczące pobytu za granicą, które nie odbierają nam prawa do tego zasiłku.

Zgodnie z przepisami osoby, które wybierają się za granicę, mogą nadal otrzymywać Universal Credit poza UK, ale tylko przez jeden miesiąc. Jeśli chcemy wyjechać z Wielkiej Brytanii na stałe – tracimy prawo do zasiłku. Podobnie, gdy jesteśmy za granicą, nie możemy się o niego ubiegać.

- Advertisement -

Kiedy możemy pobierać Universal Credit za granicą?

Istnieją jednak sytuacje, w których pobieranie Universal Credit za granicą nie jest zabronione. Na stronie rządowej możemy przeczytać, że w wymienionym wyżej przypadku – gdy wyjeżdżamy z UK na czas określony, „możemy pobierać zasiłek przez jeden miesiąc, jeśli:

– nadal kwalifikujemy się do UC, gdy udajemy się za granicę

– kwalifikujemy się do zasiłku będąc za granicą

– poinformowaliśmy naszego trenera ds. zatrudnienia o wyjeździe”.

A w przypadku śmierci naszego bliskiego krewnego w czasie naszego pobytu za granicą, jeśli nasz powrót do UK w tej sytuacji nie byłby rozsądny, możemy ubiegać się o Universal Credit jeszcze na dodatkowy miesiąc.

Wyjazd z UK na leczenie a Universal Credit

Ponadto nie tracimy prawa do pobierania zasiłku także w przypadku wyjazdu za granicę, gdy podczas pobytu tam chcemy poddać się leczeniu. Wtedy zasiłek przysługuje nam przez okres do 6 miesięcy.

Są to przypadki, gdy:

– wyjeżdżamy za granicę na leczenie

– wyjeżdżamy za granicę na pewien okres rekonwalescencji, która została zatwierdzona przez specjalistę medycznego (znane jest to także pod nazwą „approved convalescence”)

– nasz partner lub dziecko wyjeżdża za granicę na leczenie lub rekonwalescencję, a my jedziemy z nim/nią.

Teksty tygodnia

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie