piątek, 20 września, 2024

1 marca wypada Dzień Puszystych. Jak zadbać o zdrowie i sylwetkę dzięki diecie pudełkowej?

Według światowego kalendarza świąt „nietypowych”, w tym roku 1 marca przypada Dzień Puszystych. Skąd wzięło się to święto i jaka idea mu przyświeca?

W dzisiejszych czasach popkultura wyniosła na piedestał szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Warto jednak wiedzieć, że czasem tego rodzaju sylwetka wcale nie wiąże się ze zdrowym stylem życia – wręcz przeciwnie, może być okupiona wycieńczeniem organizmu z powodu zbyt częstych i intensywnych głodówek, wybrakowanej diety lub przyjmowania wątpliwej jakości preparatów na odchudzanie. Łatwo więc zauważyć, że bycie szczupłym może być tak samo niezdrowe, jak bycie otyłym.

Jak zatem zadbać o organizm, aby nie popaść w żadną ze skrajności i zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie? Oto, co podpowiada nasz ekspert z My Fit Food, londyńskiej restauracji specjalizującej się w zbilansowanej diecie.

Dzień Puszystych – 1 marca

W związku z ogromną presją, obecną zarówno w tradycyjnych mediach, jak i w internecie, a przejawiającą się przede wszystkim promowaniem określonych wzorców w reklamach czy filmach i serialach, nietrudno wpędzić się w niebezpieczną obsesję odchudzania. Co więcej, nietrudno też źle patrzeć na ludzi, którzy nie spełniają współczesnych kryteriów dotyczących wyglądu i mają nieco więcej kilogramów – a z tego powodu bywają też gorzej traktowani przez otoczenie.

Należy jednak pamiętać o kilku sprawach. Więcej kilogramów wcale nie musi od razu oznaczać nadwagi lub otyłości. Natomiast, o ile złe traktowanie, czy wręcz dyskryminacja osób z otyłością lub nadwagą to zachowania niedopuszczalne, to mimo wszystko zbytnia puszystość ma negatywny wpływ na zdrowie i jest to dobrze udokumentowany przez naukowców fakt. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zapadnięcia na wiele chorób, w tym na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzycę typu 2.

Ponadto, borykanie się z nadwagą lub otyłością bardzo często wcale nie oznacza też, że dana osoba po prostu objada się i z własnego lenistwa nie potrafi zapanować nad złymi nawykami. Problemy osób puszystych często wiążą się z głębszymi, bardziej złożonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby tarczycy, cukrzyca, rzucanie palenia czy nerwice. Nadmiar kilogramów niestety często nie jest więc kwestią świadomego wyboru, a w przypadku odchudzania, bardziej podstawowe problemy zdrowotne niejednokrotnie skutecznie utrudniają uzyskanie oczekiwanego rezultatu.

fot. pixabay

Jak dbać o zdrową sylwetkę?

Jak zatem się odżywiać, aby – z jednej strony – utrzymać zdrową sylwetkę, nie niszcząc przy tym swojego organizmu i minimalizując ryzyko pojawienia się różnych chorób, a – z drugiej strony – aby pozostać w zgodzie z własnymi upodobaniami żywieniowymi oraz uwzględniać specjalne potrzeby organizmu w przypadku już istniejących problemów zdrowotnych?

Jest to problem dość trudny, dlatego o opinię poprosiliśmy naszego eksperta – Tomasz Sagana z My Fit Food, londyńskiej restauracji zajmującej się zbilansowaną, zdrową dietą:

W kwestii zdrowego odżywiania się i odchudzania kluczowe jest dobranie odpowiedniej, spersonalizowanej diety. Każdy ma bowiem nieco inny organizm, inne potrzeby związane z różnymi poziomami witamin i innych składników odżywczych. Czasem dodatkowo trzeba też brać pod uwagę specjalne okoliczności, takie jak choroby przewlekłe czy alergie pokarmowe. W związku z taką różnorodnością, nie sposób podać jednej ogólnej zasady zdrowego odżywiania. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na indywidualną konsultację z dietetykiem oraz skorzystanie ze spersonalizowanych planów dietetycznych. Inną opcją jest także dieta pudełkowa, dzięki której zapewnimy sobie zdrowe, zbilansowane posiłki.

Takie usługi oferuje właśnie My Fit Food, firma działająca w Londynie i specjalizująca się w zdrowej i zbilansowanej diecie. 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?