Na czym polega „fake delivery scam”? Jak nie dać się oszukać?

W Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z prawdziwą plagą oszustw polegających na rozsyłaniu fałszywych wiadomości związanych z dostawą jakiejś paczki lub zamówienia. W czasie pandemii z "fake delivery scam" miało do czynienia nawet 60% Brytyjczyków!

Jak wynika z badań, które zostały przeprowadzone przez specjalistów z "Which?", mamy do czynienia z "przemysłową" skalą oszustw i przestępstw związanych z "fake delivery scam". W czasie pandemii ilość fałszywych wiadomości tekstowych i SMS`ów dotyczących dostawy paczek wzrosła do niebotycznych poziomów. Jak wynika z raportu przygotowanego przez znaną, prokonsumencką organizację, ponad 60% Brytyjczyków zgłosiło, że otrzymało co najmniej jedną taką "fejkową" wiadomość w przeciągu ostatniego roku. Oszustwa tego typu są tak powszechne, że nawet posiadacze zupełnie nowych numerów telefonów komórkowych, którzy jeszcze nie zdążyli nawet nigdzie udostępnić swojego numeru, w ciągu kilku dni od pierwszego zalogowania się w sieci operatora GSM, padają ofiarami "fake delivery scam".

Oszuści w UK działają "na skalę przemysłową"

Z powodu pandemii handel w internecie w UK rozkwitł, co z kolei sprawiło, że "fake delivery scam" stał się popularnym sposobem stosowanym przez oszustów. Masowo wysyłają oni fałszywy SMS`y do kupujących dotyczących ich danych osobowych i szczegółów dotyczących kart płatniczych. Zwykle twierdzą, że coś jest nie tak z zamówioną paczka i konieczna jest interwencja ze strony zamawiającego, np. w ramach uiszczenia dodatkowej opłaty.

"Nasze badania wyraźnie pokazują, jak oszuści dosłownie zalali Wielką Brytanię fałszywymi wiadomościami dotyczącymi dostawy paczek. Działają na skalę przemysłową, próbując wykorzystać bezprecedensowe warunki pandemii" – komentował Adam French, ekspert ds. praw konsumentów w "Which?".

Ponad 60% Brytyjczyków otrzymało "fejkowego" SMS`a dotyczącego zakupów przez internet

70% osób, które zgłosiły otrzymanie takiego fałszywego SMS-a, stwierdziło, że natychmiast zorientowało się z czym ma do czynienia. Z kolei jedna osoba na 30 przyznała się, że straciła pieniądze w wyniku oszustwa.

Dość powiedzieć, że jak wynika z danych przedstawionych przez Action Fraud, brytyjskie centrum zgłaszania oszustw, w pierwszym tygodniu grudnia 2020 aż 35 osób stało się ofiarami tego typu oszustwa. Łącznie stracili oni 103 tysiące funtów w wyniku pojedynczego ataku oszustów, którzy podawali się za DPD.

Jak nie paść ofiarą "fake delivery scam"?

"Kurierzy i branża telekomunikacyjna muszą podjąć dalsze kroki w celu ochrony konsumentów, utrudniając oszustom wykorzystywanie słabości systemowych w celu dotarcia do potencjalnych ofiar oraz zwiększając świadomość ludzi i uczyć ich, jak wykrywać takie oszustwa" – dodawał French.

 

Teksty tygodnia

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie