Rząd podjął decyzję ws. podróży zagranicznych. Co zrobił z „zieloną listą”?

Mieszkańcy Wysp planujący tegoroczne wakacje z niecierpliwością czekali na decyzję brytyjskiego rządu dotyczącą – jak sądzono – włączenia kolejnych krajów na tzw. „green list”. Niestety rząd zaskoczył wszystkich przez zdjęcie jedynego kraju, który znajdował się do tej pory na zielonej liście, czyli Portugalii.

W maju wprawdzie Wielka Brytania zniosła zakaz podróży zagranicznych w celach rekreacyjnych, jednak wprowadzony system sygnalizacji świetlnej nadal daje rządowi możliwość restrykcyjnego podejścia do podróżowania za granicę.

- Advertisement -
 

Co zmienia się dla podróżnych?

Podczas gdy mieszkańcy Wysp czekali na dodanie kolejnych krajów do tzw. „green list”, na której znajdowała się do tej pory tylko Portugalia, rząd zdecydował nie tylko o niedodawaniu żadnych krajów do zielonej listy, ale postanowił także zdjąć z niej Portugalię i włączyć na tzw. „amber list”. Oznacza to, że podróżni, którzy postanowili spędzić urlop w Portugalii, muszą po powrocie poddać się 10-dniowej kwarantannie.  

Jakie kraje zostały dodane do red i amber list?

Do listy czerwonej z kolei dodano siedem krajów – Afganistan, Bahrajn, Kostarykę, Egipt, Sri Lankę, Sudan, Trinida i Tobago. Podróżni wracający z państw znajdujących się na tzw. „red list” muszą przejść kwarantannę w hotelu zostając w nim na 11 nocy, co kosztuje 1750 funtów za osobę.

Zmiany ogłoszone w czwartek przez rząd wejdą w życie o godzinie 04:00 we wtorek w przyszłym tygodniu. W związku z zaskakującą decyzją rządu o zdjęciu Portugalii z zielonej listy, wielu urlopowiczów z UK będzie starało się jeszcze przed wtorkiem wrócić do kraju, aby uniknąć przymusowej 10-dniowej kwarantanny. Władze Portugalii skomentowały decyzję brytyjskiego rządu stwierdzając, że nie rozumieją „logiki” tego posunięcia. Brytyjski minister transportu, Grant Shapps uzasadnia ją niepokojącym wzostem zachorowań na mutację indyjską koronawirusa. Ministerstwo Transportu podało, że 68 przypadków zachorowań na tę mutację zidentyfikowano w Portugalii.

Teksty tygodnia

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie