Fot. Getty
Czy Polacy, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, mają prawo do zaszczepienia się w Polsce przeciw COVID-19? Co z osobami, które nie opłacają w Polsce żadnych składek ZUS? Odpowiadamy.
Aktualnie w Polsce szczepionki na koronawirusa są proponowane już wszystkim osobom dorosłym, bez względu na grupę zawodową czy ewentualne inne schorzenia zdrowotne. Czy jednak polscy obywatele mieszkający na stałe i pracujący za granicą – na przykład w Wielkiej Brytanii – mają takie samo prawo do darmowych szczepień na koronawirusa w ojczyźnie, co osoby mieszkające nad Wisłą?
Czy Polacy z UK mogą szczepić się w Polsce?
Sprawę tę wyjaśnił minister Michał Dworczyk, podczas jednej rządowych konferencji prasowych w drugiej połowie maja. Według zapewnień ministra, do darmowych szczepień przeciw COVID-19 uprawnieni są wszyscy obywatele Polski – również ci, którzy na stałe przebywają na emigracji. By otrzymać szczepienie, nie trzeba ani mieć w Polsce adresu zameldowania ani żadnego miejsca zamieszkania. Nie trzeba być także w Polsce ubezpieczonym – wystarczy posiadać PESEL.
W celu przyjęcia szczepienia na koronawirusa w Polsce, należy zarejestrować się na szczepienie – albo przez internetowy portal pacjent.gov.pl, albo też bezpośrednio w przychodni lekarskiej. Przy rejestracji zostanie wyznaczony termin szczepienia.
Na co trzeba uważać?
Istnieje jednak jedna kwestia, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę. Niektórzy Polacy z UK donoszą bowiem, że zdecydowali się przyjąć jedną dawkę szczepionki w Wielkiej Brytanii, natomiast drugą dawkę w Polsce. Problem polegał jednak na tym, że otrzymując drugą dawkę szczepionki w Polsce, otrzymywali jednocześnie certyfikat, że jest to dopiero pierwsza dawka. Zatem rozważając przyjęcie jednej dawki szczepionki w jednym kraju, a drugiej w innym, trzeba najpierw dowiedzieć się w przychodni, w której rejestrujemy się na szczepienie, czy otrzymamy zgodny ze stanem faktycznym certyfikat.
Inną sprawą związaną ze szczepieniem w Polsce, jest oczywiście konieczność podróży z Wielkiej Brytanii do Polski i wiążąca się z tym kwarantanna wjazdowa w Polsce i ewentualne wykonanie na własny koszt testu zwalniającego z tejże kwarantanny.