„Myślałam, że umieram, uczucie klaustrofobii było ogromne”. Setki kobiet w UK zostało zmuszonych do rodzenia w maseczkach na twarzy

Fot. Getty

„Czułam się, jakbym umierała, tak bardzo cierpiałam. A kiedy wypychałam swoje dziecko, miałam tę maskę na twarzy i to uczucie klaustrofobii było po prostu ogromne” – to szokujące słowa jednej z kobiet, która została zmuszona w UK do rodzenia w maseczce na twarzy. A jej los podzieliły setki innych mam. 

Z raportu przygotowanego przez organizację Pregnant Then Screwed i ujawnionego na łamach BBC News wynika, że w ostatnim roku setki kobiet zostało zmuszonych do rodzenia z maseczką na twarzy. Badanie przeprowadzone wśród 936 ankietowanych kobiet, które urodziły dziecko w grudniu 2020 r. wykazało, aż 160 z nich musiało w trakcie rozwiązania zakryć usta i nos. I to pomimo tego, że w oficjalnej instrukcji opublikowanej przez Royal College of Midwives i Royal College of Obstetricians and Gynecologists w lipcu ubiegłego roku wyraźnie zaznaczono, że kobiety nie mogą być w trakcie porodu zmuszane do zakrywania ust i nosa, ponieważ może to być dla nich szkodliwe. 

 

 

 

Dramat rodzących kobiet

Niektóre kobiety, które zostały zmuszone do rodzenia w maseczce na twarzy, mówią o prawdziwym koszmarze, jaki wówczas przeżyły. Jedna z nich, 39-letnia Rosie z Londynu, która cierpi na Emetofobię (lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących) wyznała, że założenie maseczki spowodowało u niej serię ataków paniki. – Czułam się, jakbym umierała, ponieważ tak bardzo cierpiałam. Kiedy wypychałam swoje dziecko, to miałam tę maskę na twarzy i uczucie klaustrofobii było po prostu ogromne. Maseczka pachniała wymiocinami i przyprawiała mnie o mdłości, a kiedy czuję, że zaraz zwymiotuję, to zaczynam panikować. Więc pośród klaustrofobii i bólu bałam się, że jeszcze zwymiotuję do wewnątrz mojej maski. Byłam tak przerażona i to to wszystko było takie przerażające – poskarżyła się Rosie w wywiadzie dla BBC News. 

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie