Zakupy online po Brexicie. Na jakich zasadach doliczane są dodatkowe opłaty za przesyłkę z UE do UK?

Fot. Getty

Od 1 stycznia 2021 osoby robiące online zakupy między UE a UK muszą się liczyć z wyższymi kosztami, podyktowanymi Brexitem. Czy da się uniknąć wyższych opłat za przesyłki?

Z początkiem 2021 roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii, robiący zakupy u unijnych sprzedawców, zostali zaskoczeni znacznie wyższymi opłatami związanymi z wysyłką towarów i post-brexitowymi zmianami dotyczącymi VAT-u i cła. Jak uniknąć dodatkowych opłat?

 

Towary z UE o wartości do 135 funtów

Podatek VAT był wymagany nawet przed Brexitem. Jednak od zakończenia okresu przejściowego zmienił się sposób naliczania tego podatku. Zasady te dotyczą wszelkich transakcji zakupowych między UK a UE – również tych dokonywanych online i za pośrednictwem Amazon czy eBay.

Przed 1 stycznia 2021 za towaru od unijnych sprzedawców brytyjscy kupujący płacili stawkę VAT obowiązującą w kraju nabycia towaru. Przykładowo, kupując ubrania przez internet z Francji, płacilibyśmy francuską stawkę VAT. Obecnie natomiast za tego rodzaju zakupy online dokonane u unijnych sprzedawców trzeba zapłacić VAT brytyjski, który wynosi 20 proc.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupów nie przekraczających wartości 135 funtów, podatek VAT powinien zostać naliczony jeszcze na poziomie kasy sklepu online i ujęty w ostatecznym rachunku za zakupy.

Towary z UE o wartości powyżej 135 funtów

Większość zakupów przekraczających 135 funtów również objętych jest obowiązkiem uiszczenia przez kupującego brytyjskiego podatku VAT. Jednak w tym przypadku zmienia się moment zapłaty podatku.

Przy zakupach o wartości ponad 135 funtów podatek VAT nie jest uwzględniany przy kasie sklepu online, ale dopiero w momencie dostawy. Oznacza to, że robiąc droższe zakupy u sprzedawców unijnych i zamawiając przesyłkę do UK, podatek VAT trzeba zapłacić firmie kurierskiej, dostarczającej towar.

W tym właśnie przypadku, gdy kurier informuje o konieczności dopłaty VAT-u zanim odda klientowi przesyłkę, wielu mieszkańców UK doznaje szoku, ponieważ nie zdawali sobie sprawy z tego, jak od tego roku zmieniły się zasady robienia zakupów online miedzy UE a UK.

Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak zawsze sprawdzić dokładnie fakturę za zakupy – żeby upewnić się, że nie jesteśmy obciążani podatkiem VAT dwukrotnie (i przez sklep, i przez firmę kurierską).

Oprócz podatku VAT, towary o wartości większej niż 135 funtów mogą być także objęte opłatami celnymi. Opłaty celne nie są doliczane wtedy, gdy UE jest jedynym miejscem pochodzenia towaru (miejscem jego produkcji i jednocześnie miejscem pochodzenia materiałów, z których towar jest wykonany). Opłaty te są jednak doliczane, gdy unijny sprzedawca sprowadził towar lub jego składniki spoza UE.

Wszelkie dodatkowe opłaty pobierane przez firmy kurierskie powinny być potwierdzone fakturą.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie