Fot. Getty
Od 1 stycznia 2021 osoby robiące online zakupy między UE a UK muszą się liczyć z wyższymi kosztami, podyktowanymi Brexitem. Czy da się uniknąć wyższych opłat za przesyłki?
Z początkiem 2021 roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii, robiący zakupy u unijnych sprzedawców, zostali zaskoczeni znacznie wyższymi opłatami związanymi z wysyłką towarów i post-brexitowymi zmianami dotyczącymi VAT-u i cła. Jak uniknąć dodatkowych opłat?
Towary z UE o wartości do 135 funtów
Podatek VAT był wymagany nawet przed Brexitem. Jednak od zakończenia okresu przejściowego zmienił się sposób naliczania tego podatku. Zasady te dotyczą wszelkich transakcji zakupowych między UK a UE – również tych dokonywanych online i za pośrednictwem Amazon czy eBay.
Przed 1 stycznia 2021 za towaru od unijnych sprzedawców brytyjscy kupujący płacili stawkę VAT obowiązującą w kraju nabycia towaru. Przykładowo, kupując ubrania przez internet z Francji, płacilibyśmy francuską stawkę VAT. Obecnie natomiast za tego rodzaju zakupy online dokonane u unijnych sprzedawców trzeba zapłacić VAT brytyjski, który wynosi 20 proc.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupów nie przekraczających wartości 135 funtów, podatek VAT powinien zostać naliczony jeszcze na poziomie kasy sklepu online i ujęty w ostatecznym rachunku za zakupy.
Towary z UE o wartości powyżej 135 funtów
Większość zakupów przekraczających 135 funtów również objętych jest obowiązkiem uiszczenia przez kupującego brytyjskiego podatku VAT. Jednak w tym przypadku zmienia się moment zapłaty podatku.
Przy zakupach o wartości ponad 135 funtów podatek VAT nie jest uwzględniany przy kasie sklepu online, ale dopiero w momencie dostawy. Oznacza to, że robiąc droższe zakupy u sprzedawców unijnych i zamawiając przesyłkę do UK, podatek VAT trzeba zapłacić firmie kurierskiej, dostarczającej towar.
W tym właśnie przypadku, gdy kurier informuje o konieczności dopłaty VAT-u zanim odda klientowi przesyłkę, wielu mieszkańców UK doznaje szoku, ponieważ nie zdawali sobie sprawy z tego, jak od tego roku zmieniły się zasady robienia zakupów online miedzy UE a UK.
Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak zawsze sprawdzić dokładnie fakturę za zakupy – żeby upewnić się, że nie jesteśmy obciążani podatkiem VAT dwukrotnie (i przez sklep, i przez firmę kurierską).
Oprócz podatku VAT, towary o wartości większej niż 135 funtów mogą być także objęte opłatami celnymi. Opłaty celne nie są doliczane wtedy, gdy UE jest jedynym miejscem pochodzenia towaru (miejscem jego produkcji i jednocześnie miejscem pochodzenia materiałów, z których towar jest wykonany). Opłaty te są jednak doliczane, gdy unijny sprzedawca sprowadził towar lub jego składniki spoza UE.
Wszelkie dodatkowe opłaty pobierane przez firmy kurierskie powinny być potwierdzone fakturą.