Kartę ubezpieczenia zdrowotnego EHIC zastąpi po Brexicie karta GHIC. Zobacz, czy ta zmiana dotyczy Ciebie

Fot. Getty

Wiemy już, co już w najbliższym czasie zastąpi kartę EHIC – będzie to karta GHIC – Global Health Insurance Card. Rząd brytyjski poinformował właśnie o nowym dokumencie, z którego będzie mogła korzystać część mieszkańców UK, ale wiele szczegółów w tym względzie pozostało jeszcze do dopracowania. 

Choć pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała nam w tym roku plany dotyczące podróżowania, to wraz z powszechnym programem szczepień jej koniec wydaje się być już bliższy, niż dalszy. A to pozwala nam powoli robić plany na wiosenne i letnie wakacje. Jak jednak podróże zagraniczne będą wyglądały po Brexicie i czy będą się one czymś różnić dla obywateli brytyjskich i dla obywateli UE na stałe mieszkających na Wyspach? Czy po wyjeździe z UK do jednego z krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski, będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej w nagłych wypadkach w ramach karty EHIC?

Karta EHIC a karta GHIC

Rząd brytyjski zapowiedział właśnie zastąpienie karty EHIC (European Health Insurance Card) nową kartą ubezpieczenia zdrowotnego – GHIC (Global Health Insurance Card). Karta, po dopracowaniu szczegółów, będzie dostępna dla obywateli brytyjskich, natomiast, co ważne, będzie można z niej skorzystać wyłącznie na terenie krajów Unii Europejskiej (czyli już nie w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii). Na razie jednak, dopóki szczegóły dotyczące funkcjonowania nowej karty nie zostały dokładnie opracowane, karta EHIC zachowa ważność także w przypadku posiadaczy brytyjskich paszportów. Natomiast zupełnie spokojnie mogą spać w tym względzie obywatele UE, którzy na stałe żyją w UK. Polacy i inni imigranci z UE nie tylko zachowali na mocy porozumienia UE-UK prawo do podróżowania do krajów UE z kartą EHIC, ale mogą też składać wnioski o wydanie takiej karty także w UK. 

 

 

 

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie