Czy wiesz, z czego są zrobione maseczki jednorazowe? W śmietnikach w UK ląduje ich aż 102 MILIONY na tydzień

Fot. Getty

Pandemia przyniosła nie tylko problemy dla naszego zdrowia i gospodarki, ale jak się okazuje – niespodziewanie przyniosła również zagrożenie dla środowiska naturalnego. Każdego tygodnia w brytyjskich śmietnikach lądują aż 102 MILIONY maseczek ochronnych. 70% użytkowników jednorazowych maseczek nie ma pojęcia z czego tak naprawdę zrobione są tego typu okrycia twarzy. NLWA apeluje do mieszkańców UK o przerzucenie się na maseczki wielokrotnego użytku, by chronić środowisko.

North London Waste Authority (NLWA) przeprowadziło ankietę wśród mieszkańców UK dotyczącą poziomu wiedzy na temat jednorazowych maseczek ochronnych i ich wpływu na środowisko. Wyniki okazały się dość szokujące, pokazując niepokojącą rzeczywistość. Aż 70% osób, które stwierdziły, że używają jednorazowych maseczek ochronnych przyznało, że nie miało pojęcia, że maseczki te wykonane są z tworzyw sztucznych. Około 20% osób sądzi też, że jednorazowe maseczki mogą być poddane recyklingowi.

 

W rozmowie z PAP Piotr Szatkowski z Katedry Biomateriałów i Kompozytów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH wyjaśnił: „Maseczki na twarz przeciw zakażeniom wykonane są z flizeliny polipropylenowej. Są to cienkie tkaniny wykonane z tworzyw sztucznych. Sznurek zaplatany za ucho to poliester, zaś elementem metalowym, który ułatwia zakładanie maseczki na nos, jest drut miedziany obszywany albo wklejany na gorąco. Polimery to tworzywa sztuczne o tak doskonałych właściwościach, że nie opłaca się w zasadzie produkowanie różnych elementów z innych materiałów. Są lekkie ze względu na niską gęstość, a potrafią tworzyć nieprzepuszczalne folie. Są włóknotwórcze, a z włókien z powodzeniem można wytwarzać tkaniny”. Z polimerów produkuje się na przykład butelki plastikowe PET.

Jednorazowe maseczki szkodzą środowisku

Jak w rozmowie ze Sky News wyjaśnił szef NLWA, Cllr Clyde Loakes: „Postęp, jaki wszyscy poczyniliśmy w zmniejszaniu naszego uzależnienia od plastiku jednorazowego użytku, może zostać cofnięty z powodu pandemii, a jednorazowe maseczki na twarz są głównym winowajcą. Nie są wykonane z papieru, nie nadają się do recyklingu i (…) będą szkodzić środowisku”.

Potwierdzeniem słów szefa NLWA są statystyki, pokazujące, że każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii wyrzucanych jest około 102 miliony maseczek jednorazowych. Jak zauważa Sky News, taką ilością można zakryć stadion Wembley – i to nie raz, ale 232 razy (i tak co tydzień). Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju szacuje, że w 2020 roku globalna sprzedaż jednorazowych maseczek ochronnych wzrośnie do 166 MILIARDÓW dolarów. Dla porównania, w 2019 roku sprzedaż wyniosła 800 milionów dolarów.

To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz masowego używania jednorazowych maseczek zrobionych z tworzyw sztucznych, w czasie pandemii wzrosło też zużycie innych jednorazowych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak na przykład rękawiczki ochronne czy plastikowe pojemniki na żywność. Wiele tych przedmiotów nie nadaje się do recyklingu. Przypomnijmy, że tworzywa sztuczne takie jak plastik rozkładają się w środowisku przez setki lat (od 100 do nawet 1000 lat).

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie