Połowa kierowców w UK nie rozumie zasad obowiązujących na „inteligentnych” autostradach. Ofiarą „smart motorways” padł ostatnio Polak

Fot. Getty

Temat inteligentnych autostrad w UK – „smart motorways” – budzi coraz większe kontrowersje. Zwłaszcza dlatego, że połowa kierowców w Wielkiej Brytanii nie rozumie zasad obowiązujących na takich drogach, a 25 proc. nawet nie wie, o co w tym wszystkim chodzi! Niestety, ofiarą drogowych eksperymentów Brytyjczyków padł niedawno polski kierowca ciężarówki. 

Z badania przeprowadzonego przez firmę Green Flag wynika, że aż 25 proc. kierowców w UK w ogóle nie wie, o co chodzi z tzw. inteligentnymi autostradami – „smart motorways”. Co więcej, o ile 75 proc. respondentów (w badaniu udział wzięło 2000 osób) spotkało się z konceptem “inteligentnych autostrad”, o tyle tylko 48 proc. badanych przyznało, że wie i rozumie obowiązujące na nich zasady. Gdy zatem uświadomimy sobie, że ponad połowa kierowców w UK nie wie, jak się poruszać po pewnych odcinkach autostrad na Wyspach, to możemy dojść do wniosku, że bezpieczniej byłoby w ogóle się na nich nie pojawiać. 

Inteligentna autostrada – co tu chodzi?

O co zatem chodzi w inteligentnej autostradzie – rozwiązaniu testowanym przez Brytyjczyków na drogach od kilku lat? Otóż chodzi o to, by na pewnych, mocno uczęszczanych odcinkach autostrad, aktywne zarządzać ruchem i zmniejszać tym samym korki. Wśród zaproponowanych przez brytyjskich ekspertów rozwiązań znalazło się m.in. dynamicznie zmieniane ograniczeń prędkości, chwilowe wyłączanie jednego z pasów z ruchu (gdy np. jest blokowany po wypadku) poprzez oznaczanie go na tablicach informacyjnych dużym znakiem „X” oraz udostępnianie dla normalnego ruchu pasa awaryjnego. Rozwiązania te stosowane są w zależności od sytuacji na drodze – mogą zostać wdrożone łącznie lub rozdzielnie, a do tego zależą od możliwości danej infrastruktury.

 

 

 

Polak spowodował wypadek

Największe kontrowersje w koncepcie „inteligentnych autostrad” wzbudza dopuszczanie ruchu na pasie awaryjnym, dla rozładowania korków. Niestety, ofiarą dopuszczenia pasa awaryjnego do ruchu padło niedawno dwóch Brytyjczyków i Polak, który z impetem wjechał w nich ciężarówką. Do wypadku doszło na autostradzie M1, w pobliżu Sheffield, gdzie wcześniej 44-latek i 22-latek doprowadzili do niewielkiej stłuczki. Pech chciał, że kierowcy zatrzymali się na poboczu (zgodnie z prawidłami jazdy po takich drogach), a kierowca ciężarówki po takim poboczu właśnie się poruszał i stojące na jego drodze samochody dojrzał zbyt późno, by zdążyć zahamować. Co jednak znamienne, żona 44-letniego Brytyjczyka, który poniósł śmierć na miejscu, zaapelowała do sądu, by nie skazywał Polaka za śmierć jej męża.  – Nie wierzę w to, że właściwa osoba ponosi za to odpowiedzialność. Nie doszłoby do tego zdarzenia, gdyby autostrady w Anglii działały w myśl odpowiednich zasad – zaapelowała Brytyjka na łamach „The Sunday Telegraph”.

 

Teksty tygodnia

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie