Jak będzie wyglądało podróżowanie samolotem po lockdownie? Czy kupimy jeszcze tanie bilety?

Od marca liczba lotów została ograniczona do niezbędnego minimum, co z kolei przełożyło się na uziemienie większości samolotów i zamknięcie terminali lotniczych. Jednak wraz ze spadkiem liczby zachorowań na Covid-19, powstają plany dotyczące poluzowania lockdownu. Jak nowe regulacje wpłyną na tanie latanie?

Regulacje dotyczące lockdownu stają się coraz mniej restrykcyjne w krajach, do których najczęściej udajemy się na wakacje, jak np. Hiszpania. Jednak nadal dostanie się tam samolotem jest raczej niemożliwe, dopóki nie zostaną opracowane nowe zasady związane z kolejnym etapem wychodzenia z pandemii.

- Advertisement -

Jakie zasady będą obowiązywać po lockdownie?

Nawet w sytuacji, gdy linie lotnicze wrócą do normalnego harmonogramu lotów, część restrykcji będzie obowiązywać nadal, a – jak zaznaczył brytyjski rząd – najważniejszą z nich będzie zachowanie dystansu społecznego.

 

 

 

Niektóre z linii lotniczych już uprzedzają pasażerów o konieczności noszenia maseczek ochronnych, zachowania wspomnianego dystansu społecznego w samolotach, czy zabierania ze sobą własnego jedzenia na pokład.

Nick Careen z International Air Transport Association (IATA) przewiduje także inne zmiany, które dotyczyć będą podróży samolotami, a które wpłyną na dotychczasowy sposób odprawy na lotnisku. Mają do nich należeć szybsze wprowadzenie sprawdzania dokumentów biometrycznych oraz technologii samoobsługowych.

Ponadto pokłady samolotów będą musiały być dokładniej czyszczone między lotami, a linie easyJet poinformowały już, że zastanawiają się, aby zachować zasadę wolnego co drugiego miejsca w samolocie.

Nie wszystkie tanie linie lotnicze zgadzają się jednak z zachowaniem tej zasady po lockdownie, a najbardziej sprzeciwiającą się temu linią jest Ryanair, który zagroził, że nie ma dla niego sensu powrót do normalnego trybu, gdy połowa miejsc w samolocie będzie musiała pozostać pusta.

Kupimy jeszcze tanie bilety?

Większe koszty przewozu pasażerów mogą wiązać się z koniecznością podniesienia cen biletów lotniczych. Początkowo jednak nic na to nie wskazuje, a tanie linie lotnicze zapowiadają wyprzedaże, które będą miały na celu zachęcenie klientów do zakupu biletów po pandemii.

Ryanair zapowiedział już, że po lockdownie zamierza zorganizować wyprzedaż „jakiej jeszcze nigdy nie było”.

– Nie jest to lekkomyślne z naszej strony. Chcielibyśmy zapełnić samoloty, chcielibyśmy wesprzeć turystykę, chcielibyśmy pomóc rynkowi pracy, oczywiście w całkowitej zgodzie z restrykcjami wprowadzonymi przez rządy państw – powiedział szef marketingu Ryanaira, Kenny Jacobs.

 

 

Obniżki mogą jednak nie potrwać długo, gdyż po powrocie klientów, linie lotnicze będą musiały odrobić duże straty finansowe, z którymi borykają się obecnie. To z kolei poskutkuje najprawdopodobniej podwyżką cen biletów.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie