Opublikowano nagranie z koszmarnego lotu Ryanairem. Turbulencje były tak gwałtowne, że pasażerowie krzyczeli i płakali

fot. You Tube

W ubiegły weekend przez huragan Dennis odwołanych zostało wiele lotów na Wyspach, jednak część z tych, którzy mieli okazję lecieć w tamtym czasie samolotem, mogła tego bardzo żałować. Do takich osób należeli pasażerowie Ryanaira lecącego z Maroka do Brukseli…

Podczas lotu Ryanaira maszyna zmagała się z tak silnymi porywami wiatru, że zaczęła tracić wysokość, a pasażerowie zaczęli krzyczeć i płakać na pokładzie. Na nagraniu, które nakręcono w trakcie lotu, możemy zobaczyć, co działo się w chwili gwałtownych turbulencji.

Niektóre osoby były tak przerażone, że łapały się siedzeń przed nimi. W trakcie tego koszmarnego lotu cześć osób zaczęła krzyczeć, a niektórzy modlili się. Samolot wylądował jednak bezpiecznie. Nie odnotowano także, aby ktokolwiek został ranny.

Podczas gdy wielu pasażerów boi się turbulencji i ma wrażenie, że samolot zacznie spadać roztrzaskując się o ziemię, piloci zapewniają, że obawy te są bardzo często bezpodstawne i mimo turbulencji żadnego zagrożenia nie ma.

Według pilotów turbulencje nie powinny w ogóle martwić pasażerów, gdyż samoloty są tak zaprojektowane, aby sobie z nimi poradzić.

ZOBACZ NAGRANIE:

Co wywołuje turbulencje samolotu?

Najczęściej turbulencje występują w miejscach zetknięcia prądów powietrza, które mają różne prędkości lub kierunki. Są to zazwyczaj prądy konwekcyjne, czyli wznoszące się do góry masy ogrzanego przez słońce powietrza.

Inną przyczyną turbulencji są tzw. uskoki wiatru, czyli zmiana jego prędkości lub kierunku. Zazwyczaj spotykane są one na dużych wysokościach przy przejściach prądów pogodowych.

Do najgroźniejszego typu turbulencji należy tzw. CAT (Clear Air Turbulence). Jest to trudna do wypatrzenia turbulencja w przejrzystym powietrzu.

 

 

 

Jeśli odwołano Twój lot, domagaj się odszkodowania. Sprawdź, jak to zrobić>

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania za lot odwołany

Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:

  • dystansu
  • czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
  • czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.

W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
  • 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.

Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie