Jak wynika z kalendarza na 2020 rok – wiele osób będzie pracować tym roku jeden dodatkowy dzień za darmo. Będą jednak i tacy, którzy dzięki tej samej zmianie będą mogli zarobić więcej niż zazwyczaj.
Z uwagi na fakt, że 2020 rok jest rokiem przestępnym z liczbą 365 zamiast 366 dni, wielu z nas będzie musiało dodatkowy dzień pracy przepracować za darmo. Jedynie ci, którzy otrzymują wynagrodzenie za określone przepracowane godziny lub wykonaną pracę, będą mogli w tym roku zarobić więcej.
Polecane: Bank Holidays 2020: Zobacz, jak wypadają dni wolne od pracy w tym roku
Niestety, osoby, które otrzymują wypłatę każdego miesiąca niezależnie od tego, ile dany miesiąc ma dni, muszą pogodzić się z oddaniem swojego jednego dnia pracy za darmo.
Typowy rok ma 52 tygodnie i jeden dzień, jednak rok przestępny ma 52 tygodnie i dwa dni. I ten jeden dzień różnicy stawia dość istotne pytanie na rynku pracy, czy firmy powinny uwzględniać to w wynagrodzeniu dla swoich pracowników. Nie jest to jednak żaden wymóg prawny.
Specjaliści od spraw zatrudnienia twierdzą, że wszystko w tym wypadku – jak już wspomnieliśmy – zależy od tego, czy dany pracownik otrzymuje każdego miesiąca stałe wynagrodzenie, czy też liczone jest ono w oparciu o przepracowane przez niego godziny czy też wykonane zadania.
Zaleca się także sprawdzenie swoich umów z pracodawcą, bo może się okazać, że będziemy mile zaskoczeni, gdy w kontrakcie znajdzie się zapis dotyczący roku przestępnego i związanej z nim dodatkowej stawki.