Jesteś w separacji i chcesz zabrać dziecko za granicę? Zobacz, co zrobić, gdy partner nie zgadza się na wyjazd pociechy

Fot. Facebook, Getty

Zgodnie z brytyjskimi przepisami, żadna osoba nie ma prawa do wywiezienia dziecka poza granice Wielkiej Brytanii bez zgody prawnego opiekuna dziecka. W przypadku separacji często oznacza to, że gdy jeden rodzic chce zabrać pociechę za granicę, musi otrzymać formalną zgodę drugiego rodzica. Zobacz, co zrobić, by wyjechać z dzieckiem na wakacje nie łamiąc przy tym prawa!

Brytyjskie ustawodawstwo chroni prawo rodzicielskie obojga rodziców w przypadku separacji, co oznacza, że żaden z rodziców nie może bez zgody drugiego wywieźć dziecka za granicę UK na czas nieokreślony. Zgoda drugiego opiekuna jest zwykle udzielana ustnie, chociaż może mieć formę listu, a w przypadku separacji, bywa zawarta w pisemnej umowie między rodzicami.

Dowiedz się więcej: Settled status, rezydentura i obywatelstwo: Zobacz, czym się różnią i co bardziej się teraz opłaca w kontekście Brexitu

Działa to również w przypadku, gdy sąd postanowił, że dziecko bezwzględnie musi przebywać z Tobą, ale jednocześnie drugi rodzic zachował prawa rodzicielskie. W takiej sytuacji, bez uzyskania zgody partnera możesz zabrać dziecko za granicę – ale jedynie na 28 dni, nie dłużej.

W standardowej sytuacji, gdy nie zachodzi potwierdzona sądownie konieczność przebywania dziecka pod opieką tylko jednego z rodziców w przypadku separacji, rodzic wyjeżdżający za granicę i chcący zabrać ze sobą dziecko, za każdym razem musi uzyskać zgodę drugiego rodzica (lub innej osoby posiadającej prawo do opieki nad tym dzieckiem). Zgodę należy uzyskać przed wyjazdem – niezależnie od tego, na jak długo i jak daleko rodzic chce zabrać dziecko.

 

„The Central Scotland Law Group Caesar&Howie” opisuje przykład scenariusza, któremu brytyjskie przepisy mają przeciwdziałać.

„Jeden rodzic chce zabrać dziecko na wakacje do Disneylandu w USA, a drugi rodzic nie chce, aby tak się stało lub nie jest o tym wcześniej poinformowany. Czynione są przygotowywania do wyjazdu, rezerwowane loty, ale w ostatniej możliwej chwili drugi rodzic zwraca się do sądu z prośbą o interwencję, aby uniemożliwić dziecku wyjazd na wakacje. Adwokat staje przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ musi przekonać sąd, że dziecko nie powinno wyjechać na wymarzone wakacje do Disneylandu w USA, a takie wakacje prawdopodobnie zostałyby dozwolone, chyba że istnieją bardzo ważne powody, aby tego na nie nie pozwolić. Jednak sam fakt, że sprawa dotarła do sądu, spowodowałby koszt dla obojga rodziców, a ponadto, sprawiłby cierpienie dziecka, podczas gdy przy niewielkiej komunikacji i dyskusji [między rodzicami] trudności tych można byłoby uniknąć”.

Czytaj także: Powrót do Polski: Prawo do brytyjskich zasiłków i emerytury w przypadku wyprowadzki z UK

W związku z tym, prawnicy radzą, aby zamiast doprowadzić do postępowania sądowego, rodzice z wyprzedzeniem komunikowali się między sobą i uzgadniali kwestie wyjazdu dziecka za granicę. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów, nerwów, straty czasu, a co chyba najważniejsze – pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu dziecka, powodowanego przez konflikty między rodzicami.

Gdyby jednak z jakichś względów osiągnięcie porozumienia z drugim opiekunem dziecka okazało się niemożliwe, to w ostateczności nie pozostaje niestety nic innego, jak droga sądowa. W przypadku wakacji lub innego uzasadnionego wyjazdu, sąd prawdopodobnie wyrazi zgodę na wyjazd – o ile będzie to w najlepszym interesie dziecka. Załatwienie sądowego pozwolenia nie musi być czasochłonne – można je uzyskać nawet po kilku dniach. Jednak warto pamiętać, że koszt postępowania jest znaczący.

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie