piątek, 20 września, 2024

Samozatrudnienie w UK a ubezpieczenie – co musisz wiedzieć?

artykuł przygotowany przez partnera

Nasi rodacy, pracujący w Wielkiej Brytanii w dużej mierze są osobami samozatrudnionymi, pracującymi na własnej działalności. Kierowanie swoim biznesem wymaga poświęcenia, ale generuje również wiele możliwości i udogodnień, takich jak np. możliwość odliczenia kosztów, a także nieograniczone godziny pracy i elastyczna możliwość wzięcia urlopu w dogodnym terminie. 

Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że system podatkowy, obowiązujący w Wielkiej Brytanii  działa trochę inaczej, niż w przypadku Polski. Co sądzą o nim Polacy mieszkający w UK? Otóż określają go, jako bardziej klarowny i zrozumiały,  często także i nieco bardziej przyjazny. 

Prawa i obowiązki 

Jak wiadomo, każde rozwiązanie posiada zarówno zalety, jak i wady, a samo założenie działalności w UK niesie za sobą szereg obowiązków takich, jak , konieczność rozliczeń corocznych, a także samodzielne płacenie podatków, National Insurance Contribution, a przede wszystkim musimy przyzwyczaić się do bezpłatnych urlopów, z których korzystaliśmy zapewne, będąc na kontrakcie. 

Ubezpieczenie zdrowotne a self- employed w UK 

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest fakt, że dla samozatrudnionych osób tak naprawdę nie ma żadnego zabezpieczenia. To jednak nie koniec złych wieści –  w przypadku samozatrudnienia nie jesteśmy również zobowiązani do pobierania podstawowej Statutory Sick Pay, czyli zasiłku chorobowego. Dlaczego? Otóż świadczenie to wypłacane jest osobom, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, czyli kontraktu. 

W takim razie co dalej?

Osoby pracujące na własnej działalności mogą liczyć na zasiłek Employment and Support Allowance, jednak czy to wystarczy? Otóż warto wiedzieć, iż przez pierwsze 13 tygodni, kwota zasiłku równa jest £71.70 (jeśli masz poniżej 25 lat) oraz £90.50 (jeśli masz powyżej 25 lat). Oczywiście kwoty te nie są wystarczające na pokrycie bieżących potrzeb, a co dopiero na regulację finansowych zobowiązań, takich jak np. mortgage.

Aby ubiegać się o Employment and Support Allowance, należy wypełnić wniosek online. Warto wziąć pod uwagę fakt, że niektóre branże nie mogą sobie pozwolić na taki finansowy zator, a większość Polaków, prowadzących działalność pracuje w sektorze takim jak, budownictwo, transport, zdrowie, opieka nad seniorami, usługi porządkowe. Działanie w takich branżach niesie za sobą większe ryzyko wypadku czy zapadnięcia na różne choroby, co może skutkować pozostaniem na długi czas bez dochodu.

Income Protection, Private Sick Pay – na czym polega?

Dzięki ubezpieczeniu Income Protection zyskujemy wypłatę ubezpieczenia, w momencie, gdy jesteś niezdolny do pracy. Jakie niezdolności obejmuje? Nie istnieje określony kanon chorób, problemów i dolegliwości, w przypadku kwalifikacji do otrzymania świadczenia. W zależności od ustalonych warunków polisa może być wypłacana co miesiąc lub co tydzień, zapewniając Ci jednocześnie stały dochód. Zdarza się, że nawet do emerytury. 

Będąc już w temacie korzystnych dla Ciebie ubezpieczeń, możesz nabyć także ubezpieczenie od poważnych zachorowań, które warto wówczas rozszerzyć o kolejne benefity, obejmujące np. złamania, pobyt w szpitalu i wiele innych, w zależności od preferencji zainteresowanych. 

Dobre ubezpieczenie – jaką firmę wybrać, gdzie kupić?

Zanim dokonasz konkretnego wyboru, musisz zastanowić się i przeanalizować wiele dostępnych możliwości i opcji. Wypłacanie polis w wielu firmach może różnić się między sobą pod wieloma względami, należy więc dokładnie przemyśleć swój wybór, a w razie potrzeby skontaktować się z doradcą finansowym, który pomoże nam dokonać najlepszego wyboru.

Z pomocą przychodzi polski broker ubezpieczeń w UK – Prestige Financial Advisers, który pomoże Ci znaleźć odpowiednio dobraną ofertę, stwarzając szereg możliwości i zabezpieczenia na przyszłość. 

Dane aktualne na dzień publikacji.
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej. Przed wykupieniem jakiekolwiek ubezpieczenia, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków polisy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?