Nie chcą, żeby im płacić w funtach! Obawiający się Brexitu artyści z Edinburgh International Festival proszą o zapłatę w euro lub dolarach

Fot. Facebook

Artyści występujący na Edinburgh International Festival proszą, by wynagrodzenie wypłacać im w euro lub w dolarach, ponieważ boją się, że przez Brexit stracą na kursie funta.

Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu rozpoczął się w piątek 3 sierpnia i potrwa łącznie trzy tygodnie. W tym roku zaplanowano aż 293 występy, na których zaprezentuje się 2600 artystów z 40 krajów świata.

Dyrektor Edinburgh International Festival, Fergus Linehan, powiedział, że coraz więcej artystów prosi, by za występy nie płacić im w funtach, ale w dolarach lub euro, ponieważ są zaniepokojeni pogarszającym się kursem brytyjskiej waluty, spowodowanym niepewnością ws. Brexitu.

Zobacz koniecznie: „Chcę do domu kupić jeden karabin od 'Ruskich' i pełne wiadro nabojów. Wystarczy do obrony” – Polak szczerze o wygraniu 193 mln w loterii Eurojackpot

Linehan zapewnił, że organizatorzy festiwalu z dużym wyprzedzenie zabezpieczyli się na wypadek wahań funta – by zagwarantować, że wynagrodzenie przewidziane dla artystów nie ucierpi. Mniej więcej w listopadzie 2018 roku mieli podjąć decyzję o zablokowaniu 1 mln funtów na określony kurs wymiany. Artyści wolą jednak dmuchać na zimne i mimo wszystko proszą o wynagrodzenie w innych walutach.

Przypomnijmy, że funt spadł w ubiegły wtorek do najniższego poziomu od 28 miesięcy – po tym, jak rząd UK składał swoje deklaracje dotyczące twardego Brexitu. W stosunku do dolara, szterling spadł do 1,2120 USD, a w stosunku do euro spadł do 1,0881 EUR.

Gorący temat: Większość Szkotów chce niepodległości. Boris Johnson spotkał się z chłodnym przyjęciem podczas wizyty w Edynburgu [wideo]

Dyrektor festiwalu powiedział, że niestabilny funt oznacza niezdolność do planowania tak dużych i kosztownych wydarzeń, jak Edinburgh International Festival. W tym roku organizatorzy przeznaczyli na wydarzenia artystyczne 12 milionów funtów.

Według dziennika „The Guardian”, Edinburgh International Festival nie jest jedynym festiwalem w Szkocji, który odczuwa konsekwecje brexitowej niepewności. W zeszłym tygodniu doniesiono, że Edinburgh Festival Fringe musiał stawić czoła stratom w wysokości 25 milionów dolarów (20 milionów funtów), ponieważ amerykańska firma cyrkowa Spiegelworld, zapowiedziała przeniesienie z bazy w Edynburgu do innych europejskich ośrodków w Berslinie i Paryżu – właśnie z powodu Brexitu. Organizatorzy festiwalu inwestowali w bazę cyrkową Spiegelworld od pięciu lat.

 

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie