Settled status: Obywatele UE chcą wprowadzenia fizycznego dokumentu, potwierdzającego posiadanie statusu – zainicjowali petycję

Fot. Getty, gov.uk

Według aktualnych wytycznych rządowych, osoby, którym przyznano settled lub pre-settled status, nie otrzymują żadnego fizycznego dokumentu, potwierdzającego ich prawa w UK. Obywatele UE woleliby jednak posiadać również papierowy – a nie wyłącznie elektroniczny – dokument, więc podpisują petycję na oficjalnej rządowej stronie.

Na rządowych stronach wyjaśniających sprawy związane z settled status czytamy:

„Jeśli Twoje zgłoszenie się powiedzie, otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem Twojego statusu. (…) List, który otrzymasz z Home Office, potwierdzający Twój status, będzie zawierał link. Możesz skorzystać [z niego], aby zobaczyć i udowodnić swój status”.

Polecane: "Settled" i "pre-settled" status dla obywateli UE i ich rodzin. Zobacz kto powinien aplikować o status osoby osiedlonej w UK i jakie to daje prawa

Na stronie zaznaczono jednak:

„Nie możesz użyć tego listu [z Home Office] do udowodnienia swojego statusu”.

Oraz:

„Nie otrzymasz fizycznego dokumentu, chyba że zastosowanie mają oba poniższe warunki:

  • jesteś spoza UE, EOG lub Szwajcarii
  • nie masz jeszcze karty biometrycznej”.

Oznacza to, że – w przypadku obywateli UE – dowód na posiadanie settled lub pre-settled status istnieje tylko w wirtualnej rzeczywistości:

„Twój status w ramach programu zostanie zarejestrowany elektronicznie w systemie Home Office”.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

Wiadomo jednak, jak bardzo awaryjne i narażone na ataki hakerskie są systemy internetowe. W związku z tym, powstała oddolna inicjatywa obywateli UE mieszkających w UK: na oficjalnej stronie rządowej umieszczono petycję o wprowadzenie fizycznego ‘papierowego’ dokumentu, potwierdzającego posiadanie statusu osoby osiedlonej w UK.

Petycja zebrała dotąd ponad 11 tys. podpisów, co oznacza, że rząd UK będzie musiał się do niej oficjalnie odnieść. Petycję można podpisać do 12 sierpnia br. pod linkiem: Provide settled and pre-settled status EU citizens a physical document as proof.

W opisie petycji czytamy:

„Obywatele UE, korzystający z programu, poza stroną internetową nie mają żadnych innych dokumentów, które mogliby przedstawić pracownikom służb granicznych, landlordom i potencjalnym pracodawcom, by udowodnić, że mają prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii. Ponadto, system elektroniczny jest potencjalnie podatny na ataki cybernetyczne. Wprowadźcie fizyczny dokument/ID jako dowód settled status”.

Zobacz koniecznie: Home Office opublikowało najnowsze statystyki: Już ponad 900 000 imigrantów z UE aplikowało o settled status [wideo]

Co sądzicie o tej petycji? Czy chcielibyście otrzymać fizyczny, ‘papierowy’ dokument, potwierdzający posiadanie statusu osoby osiedlonej w UK? Czekamy na Wasze opinie!

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SETTLED STATUS ZNAJDZIESZ W NASZYM PORADNIKU>>

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie