piątek, 20 września, 2024

Dieta na Wielkanoc. Jak uniknąć dodatkowych kilogramów?

W święta czyha na nas jak zawsze ta sama pokusa – duże ilości pysznego jedzenia. Czy istnieją sposoby na to, by nie przytyć w święta? Dietetycy przestrzegają, że problemem na ogół nie jest ilość potraw, ale wielkość porcji, jakie sobie nakładamy, a także jakość świątecznego jedzenia – które jest niestety zazwyczaj wysokokaloryczne. Poniżej kilka sprawdzonych zasad dietetycznych, które pomogą nam zachować zdrową sylwetkę szczególnie w Wielkanoc.

PODSTAWOWE ZASADY PRZYGOTOWYWANIA POTRAW

1. Zamiast majonezu – jogurt naturalny

Dietetycy proponują, by zamiast majonezu, dodawać do sałatek, jaj i innych potraw jogurt naturalny z niedużą ilością musztardy, chrzanu i koperku. Jeśli nie chcesz eksperymentować, to majonez możesz mieszać pół na pół z jogurtem, co już znacznie podniesie jakość potraw.

2. Wędliny i mięsa – tylko chude

W Święta na stołach królują mięsne potrawy. Pamiętaj jednak, by wybierać produkty z jak najniższą zawartością tłuszczu. Tłuszcz zwierzęcy jest nie tylko tuczący, ale również niezbyt zdrowy. Zamiast wieprzowiny możesz wybrać chudszą drób, np. indyka.

3. Zamiast zwykłej mąki używaj pełnoziarnistej

Piecz z razowej mąki! – „Mąka pełnoziarnista zawiera więcej błonnika, niż zwykła, a błonnik korzystnie wpływa na trawienie, a tym samym pomaga organizmowi szybciej uporać się ewentualnym nadmiarem spożytego jedzenia” – doradza Tomasz Sagan z londyńskiej restauracji My Fit Food, która specjalizuje się w zbilansowanej diecie.

fot. pixabay

4. Nie przesadzaj z cukrem

Jest to „złota reguła” zdrowego odżywiania. Pamiętaj, że biały cukier znajduje się nie tylko w słodyczach i dodajesz go nie tylko do ciast. Zdradliwe mogą okazać się zwłaszcza kolorowe napoje owocowe, do których często dodaje się duże ilości cukru. W miarę Twoich możliwości nie słódź też kawy i herbaty.

5. Jak najmniej smażenia

Podczas smażenia na większości tłuszczów, które są dostępne w sklepach, pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, zachodzą bardzo podejrzane reakcje chemiczne, których efektem są tzw. tłuszcze trans. Regularne spożywanie tego typu tłuszczów nie tylko sprzyja otyłości, ale także chorobom układu krążenia czy nowotworom. Jeśli już smażysz, to wybierz np. olej kokosowy, który jest zdrowszy.

Alternatywą do smażenia jest nie tylko gotowanie w wodzie mięs i warzyw – coraz bardziej popularne staje się gotowanie na parze. – „Gotowane na parze mięsa i warzywa tracą mniej swoich wartości odżywczych, a także zachowują więcej walorów estetycznych i mają lepszą konsystencję niż jedzenie ugotowane w wodzie” – podpowiada właściciel My Fit Food.

Oprócz podstawowych zasad przygotowywania potraw świątecznych, warto pamiętać też o kilku dobrych nawykach świątecznych:

1. Pij wodę, ponieważ to ona najlepiej nawadnia organizm i sprzyja jego oczyszczaniu z toksyn.

2. Pamiętaj o spacerze, ponieważ ruch sprzyja sprawniejszemu trawieniu.

3. Nie bierz dokładki – potem możesz tylko żałować tej krótkiej chwili słabości.

4. Nie gotuj za dużo – przecież i tak zostanie. 😉

Źródło: PoradnikZdrowie, KreatorniaZmian

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?