Dlaczego Polak nie może służyć w brytyjskiej armii? [wideo]

Fot: Metro.co.uk

Bart Rokita w zasadzie przez całe swoje dorosłe życie mieszkał na Wyspie. 24-latek mieszkający w Smethwick w Birmingham w UK pojawił się jak miał 11 lat. Na łamach serwisu Metro.co.uk opowiada swoją historię o marzeniu, którego nie może spełnić.

To właśnie tu, w Zjednoczonym Królestwie uczył się i dorastał. W Wielkiej Brytanii ma swój dom, tu pracuje, tu założył rodzinę, tu jest całe jego życie. Opowiadając o swoich początkach w nowej ojczyźnie przyznaje, że nie było łatwo. W wieku, w którym się przeprowadził na Wyspy, niełatwo było pokonać barierę językową, zadomowić się nie tylko w nowej szkole, ale i w całkowicie innym kraju. Jednak w końcu udało mu się to. 

Od roku 2020 KAŻDA osoba mieszkająca w Anglii będzie… dawcą narządów!

W krótkim filmie przyznaje wprost, że choć nie odrzuca swojego polskiego pochodzenia to czuje się Brytyjczykiem. W stu procentach. To zresztą nawet słychać! Mówi znakomitym angielskim, nie sposób dosłyszeć w nim jakiegokolwiek ślady języka polskiego. 

W związku z tym, że czuje się Brytyjczykiem, to chciałby służyć swojej ojczyźnie. Bart przyznaje, że jest gotów za nią walczyć, a jeśli będzie trzeba, to i oddać życie. Niestety, jego podania o służbę zostały odrzucane. Wielokrotnie. Dla kogoś, kto "od zawsze" chciał służyć w armii to wielki cios. Nie ukrywa, że czuje się po prostu dyskryminowany, niechciany przez kraj, który uznaje za swoją ojczyznę.

Mężczyzna podkreśla, że służba jest dla niego ważna – w pewien sposób stanowi ona kontynuację jego rodzinnych tradycji. Bart się nie poddaje – czeka właśnie na możliwość składania wniosku o obywatelstwo brytyjskie. Liczy, że w końcu uda mu się dostać do wojska.

„Przestańcie straszyć ludzi tymi kłamstwami!” – zwolenniczka Brexitu dała upust swojej złości [wideo]

Co sądzicie o tej sytuacji i postawie Barta? Dajcie znać w komentarzach na naszym FB!

Teksty tygodnia

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie