„Krwawe deszcze” na Wyspach – to niecodzienne zjawisko można obserwować od czwartku w UK

Fot: Facebook, Getty

W czwartek w Szkocji zaobserwowano deszcze o krwistym kolorze. Met Office przewiduje, że zjawisko będzie można zauważyć miejscami również w piątek w Irlandii Północnej oraz na wschodzie UK. Skąd bierze się niespotykany kolor opadów atmosferycznych i czy jest się czego obawiać?

"Krwawy deszcz" to termin używany na określenie zjawiska, podczas którego z nieba spadają zabarwione na czerwono krople wody. Według Met Office, "krwawy deszcz" pojawia się wtedy, gdy w powietrzu występuje stosunkowo wysokie stężenie czerwonego pyłu lub piasku, który mieszając się z deszczem, powoduje jego czerwone zabarwienie.

"Krwawy deszcz" nie jest w rzeczywistości terminem meteorologicznym ani naukowym i nie oznacza, że z nieba naprawdę leje się krew. Jest to jedynie potoczne określenie, mające dość długą historię, ponieważ zjawisko "krwawych deszczy" co jakiś czas powtarza się w różnych częściach globu. Odnotowano je już w starożytności i przypisano mu wtedy magiczną moc złego omenu, zwiastującą nieszczęście.

Jednak wytłumaczenie tego dziwnego zjawiska jest niestety dość prozaiczne. W przypadku "krwawych opadów" w UK (zdarzających się bardzo rzadko), ich najczęstszym źródłem są silne wiatry lub burze nad Saharą, które wprawiają w ruch ogromne masy rdzawego pustynnego piasku. Pył raz uniesiony w powietrze może zostać uwięziony w cyrkulacji atmosferycznej, co sprawia, że jest on przenoszony z wiatrem nawet tysiące mil dalej.

Ostatecznie, kurz piaskowy albo opada z powrotem na ziemię w przypadkowym miejscu – na skutek działania grawitacji, gdy wiatr osłabnie – albo osiada na chmurach deszczowych, gdzie miesza się z kropelkami wody. Kiedy krople spadają w postaci deszczu, mogą więc wydawać się czerwone. Z kolei gdy deszcz wyschnie, zostawia pomarańczową skorupkę, co może upodabniać go do zaschniętej krwi lub rdzy – w zależności od stężenia pustynnego pyłu.

Unia odrzuciła „poprawkę Costy” gwarantującą imigrantom z UE zachowanie praw w przypadku twardego Brexitu

Zjawisko "krwawego deszczu" jest stosunkowo rzadkie, ponieważ potrzebne są do niego czerwone cząsteczki pyłu w dość wysokich stężeniach. Jednak prognozy, dotyczące aktualnie pojawiających się wiatrów nad UK, przewidują dalszy ciąg "krwawych opadów", przesuwających się głównie ku wschodowi, choć mogą też pojawić się one w piątek nad Irlandią Północną.

Pomimo doniesień medialnych o "ogromnej saharyjskiej piaskowej chmurze mającej 500 mil szerokości", która miała przynieść na Wyspy "deszcze krwi", eksperci z Met Office studzą społeczne nastroje, mówiąc, że ​​widok może wcale nie być tak spektakularny, jak się tego oczekuje.

W Londynie odbyła się uroczysta ceremonia nadania obywatelstwa – brali w niej udział Polacy

Faktem jest jednak, że saharyjski pył od czwartku opada na Brytyjskie Wyspy. Skutki tego najbardziej odczują osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi, np. chorzy na astmę – dlatego osoby takie powinny odpowiednio zadbać o siebie w ciągu najbliższych dni.

 

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie