Dieta na zimę: Jak zadbać o zdrowie w sezonie przeziębienia i grypy?

Zimą trudno utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Na dworze chłód, mało słońca, mało świeżych owoców i warzyw, powietrze mocno zanieczyszczone z powodu okresu grzewczego… Trzeba się więc bardziej postarać, by zapewnić organizmowi to, czego mu potrzeba.

Istnieją trzy najważniejsze składniki dobrego samopoczucia: zbilansowana dieta, wysiłek fizyczny oraz właściwy odpoczynek. Zimą najtrudniej o dobrą dietę i o odpowiednią ilość ruchu. Dietę utrudnia mała ilość i słaba jakość warzyw i owoców oferowanych w sklepach. Z kolei do wysiłku fizycznego zniechęca niska temperatura i brak słońca.

- Advertisement -

Sprawdźmy więc, jak najprościej zatroszczyć się o dobre samopoczucie w okresie zimowym.

Dieta na zimę

Zbilansowana dieta powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, tłuszcze nienasycone oraz witaminy i minerały.

Zimą najtrudniej o witaminy i minerały, ponieważ ich źródłem są dla nas przede wszystkim świeże warzywa i owoce, których mało w sklepach, a te które można kupić są kiepskiej jakości.

Brak witamin oznacza brak odporności na wirusy i bakterie, a co za tym idzie – podatność na przeziębienia. Największe niedobory dotyczą witaminy D, którą nasz organizm samodzielnie syntetyzuje dzięki kontaktowi z promieniami słonecznymi. Witamina D jest na szczęście również obecna w mięsie i tłuszczu ryb. Aby uzupełnić braki, można więc  albo przyjmować suplementy (np. witaminy w tabletkach, tran), albo jeść w tym okresie więcej ryb.

Doskonałym źródłem witamin zimą jest są też kiszonki.

Wysiłek fizyczny

Ćwiczenia fizyczne wyzwalają w ludzkim systemie nerwowym przypływ endorfin, tzn. hormonów szczęścia. Endorfiny polepszają nasze samopoczucie i dodają energii do działania. Regularne uprawianie sportu zagwarantuje nam więc stały poziom zadowolenia i energii życiowej.

Bieganie czy jazda na rowerze w temperaturze poniżej 0 stopni C nie są wskazane – łatwo bowiem o przeziębienie, a przy naprawdę niskich temperaturach można nawet uszkodzić sobie układ oddechowy.

Dobrą alternatywą na okres zimowy wydają się kluby sportowe, siłownie, baseny itp. Poza tym, organizm w dobrej kondycji fizycznej, to organizm, który łatwiej i szybciej radzi sobie z wszelkimi chorobami.

Sen

Warunkiem koniecznym dobrego samopoczucia jest też oczywiście dobry sen. Dobry sen to taki, który trwa odpowiednią ilość czasu oraz który jest odpowiedniej jakości.

Mówi się, że powinno się spać 8 godzin na dobę, jednak według współczesnych badań optymalna długość snu to 5-10 godzin. Aby zregenerować organizm zwykle wystarcza 5 godzin snu, ponieważ właśnie w tym czasie organizm przechodzi przez wszystkie fazy snu, włącznie z najważniejszą, czyli z fazą głębokiego snu, w której ciało i mózg najbardziej się regenerują. Po tym czasie, powracamy do snu płytkiego, który nie doda nam już zbyt dużo energii. Naukowcy wskazują, że zamiast spać długo, lepiej jest odbywać w ciągu dnia krótkie 15-20 minutowe drzemki, ponieważ pomagają one szybko odświeżyć system nerwowy.

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie