piątek, 20 września, 2024

Dieta na zimę: Jak zadbać o zdrowie w sezonie przeziębienia i grypy?

Zimą trudno utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Na dworze chłód, mało słońca, mało świeżych owoców i warzyw, powietrze mocno zanieczyszczone z powodu okresu grzewczego… Trzeba się więc bardziej postarać, by zapewnić organizmowi to, czego mu potrzeba.

Istnieją trzy najważniejsze składniki dobrego samopoczucia: zbilansowana dieta, wysiłek fizyczny oraz właściwy odpoczynek. Zimą najtrudniej o dobrą dietę i o odpowiednią ilość ruchu. Dietę utrudnia mała ilość i słaba jakość warzyw i owoców oferowanych w sklepach. Z kolei do wysiłku fizycznego zniechęca niska temperatura i brak słońca.

Sprawdźmy więc, jak najprościej zatroszczyć się o dobre samopoczucie w okresie zimowym.

Dieta na zimę

Zbilansowana dieta powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, tłuszcze nienasycone oraz witaminy i minerały.

Zimą najtrudniej o witaminy i minerały, ponieważ ich źródłem są dla nas przede wszystkim świeże warzywa i owoce, których mało w sklepach, a te które można kupić są kiepskiej jakości.

Brak witamin oznacza brak odporności na wirusy i bakterie, a co za tym idzie – podatność na przeziębienia. Największe niedobory dotyczą witaminy D, którą nasz organizm samodzielnie syntetyzuje dzięki kontaktowi z promieniami słonecznymi. Witamina D jest na szczęście również obecna w mięsie i tłuszczu ryb. Aby uzupełnić braki, można więc  albo przyjmować suplementy (np. witaminy w tabletkach, tran), albo jeść w tym okresie więcej ryb.

Doskonałym źródłem witamin zimą jest są też kiszonki.

Wysiłek fizyczny

Ćwiczenia fizyczne wyzwalają w ludzkim systemie nerwowym przypływ endorfin, tzn. hormonów szczęścia. Endorfiny polepszają nasze samopoczucie i dodają energii do działania. Regularne uprawianie sportu zagwarantuje nam więc stały poziom zadowolenia i energii życiowej.

Bieganie czy jazda na rowerze w temperaturze poniżej 0 stopni C nie są wskazane – łatwo bowiem o przeziębienie, a przy naprawdę niskich temperaturach można nawet uszkodzić sobie układ oddechowy.

Dobrą alternatywą na okres zimowy wydają się kluby sportowe, siłownie, baseny itp. Poza tym, organizm w dobrej kondycji fizycznej, to organizm, który łatwiej i szybciej radzi sobie z wszelkimi chorobami.

Sen

Warunkiem koniecznym dobrego samopoczucia jest też oczywiście dobry sen. Dobry sen to taki, który trwa odpowiednią ilość czasu oraz który jest odpowiedniej jakości.

Mówi się, że powinno się spać 8 godzin na dobę, jednak według współczesnych badań optymalna długość snu to 5-10 godzin. Aby zregenerować organizm zwykle wystarcza 5 godzin snu, ponieważ właśnie w tym czasie organizm przechodzi przez wszystkie fazy snu, włącznie z najważniejszą, czyli z fazą głębokiego snu, w której ciało i mózg najbardziej się regenerują. Po tym czasie, powracamy do snu płytkiego, który nie doda nam już zbyt dużo energii. Naukowcy wskazują, że zamiast spać długo, lepiej jest odbywać w ciągu dnia krótkie 15-20 minutowe drzemki, ponieważ pomagają one szybko odświeżyć system nerwowy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?