Jak w Wielkiej Brytanii świętuje się 11 listopada? I o co chodzi z tymi makami?

11 listopada w Polsce świętujemy Dzień Niepodległości, z kolei obywatele Wielkiej Brytanii tego dnia obchodzą Remembrance Day (Dzień Pamięci). Wyjaśniamy co to za święto i o co chodzi z tymi makami.

Dzień Pamięci (z angielskiego Remembrance Day) jest świętem obchodzonym nie tylko w samej Wielkiej Brytanii, ale również w innych krajach Wspólnoty Narodów. W ten dzień o godzinie 11 oddaje się cześć żołnierzom, którzy oddali swoje życie na frontach I Wojny Światowej dwiema minutami ciszy. Każdy, kto ma taką sposobność w tym momencie przerywa to, czym się zajmował i wspomina ludzi, bez których wygranie "Wielkiej Wojny" nie byłoby możliwe.

Ile pieniędzy możesz odzyskać za niesłusznie naliczone bank fees?

Termin obchodzenia Remembrance Day pokrywa się z rocznicą podpisania rozejmu kończącego jeden z największych i najbardziej krwawych konfliktów w historii świata. Właśnie o godzinie jedenastej 11 listopada nastąpiło zawieszenie broni.

Zamiennie z nazwą Remembrance Day używa się także określenia Poppy Day (Dzień Maku). Dlaczego? Otóż kwiat maku jest symbolem krwi przelanej na frontach wojen. Przypięte do klap kurtek i płaszczy nosi się je od 1 do 11 listopada. Oprócz swojej symbolicznej wymowy mają również inną wartość – sprzedawane są przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów.

Tradycja Dnia Pamięci została zapoczątkowana przez króla Jerzego V w 1919 roku. Co ciekawe, także Polacy pamiętają o tym święcie. Od kilku lat w Poznaniu cmentarzu wojennym Wspólnoty Brytyjskiej z tej okazji składane są kwiaty.

 

 

Brytyjskie szpitale zrefundują koszty uzyskania "settled status" swoim pracownikom z Unii Europejskiej

Warto podkreślić, że Remembrance Day to nie to samo święto co Remembrance Sunday. Otóż w Wielkiej Brytanii oprócz Dnia Pamięci jest obchodzona Niedziela Pamięci, która obchodzona jest w drugą niedzielę listopada. Tego dnia Brytyjczycy oddają hołd żołnierzom i cywilom poległym we wszystkich konfliktach zbrojnych od pierwszej wojny światowej. Tak się złożyło, że w 2018 roku te dwa święta wypadły w tym samym dniu.

Główne uroczystości odbywają się przy Cenotafie przy Whitehall. Monument został uznany przez społeczeństwo za symboliczny grób wszystkich ofiar wojny, tam składane są kwiaty i wieńce. Rokrocznie przy Whitehall gromadzą się tłumy mieszkańców Wysp, żeby wziąć udział w uroczystościach. Tego dnia Biskup Londynu odprawia przy monumencie specjalne nabożeństwo za dusze poległych, a tuż po nim, odbywa się parada weteranów, którzy salutują przez pomnikiem. Równie ważnym miejscem na brytyjskiej mapie pamięci jest Armed Forced Memorial.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie