Codziennie śpią w trumnach i żyją w ubóstwie – nietypowe praktyki zakonne

Istnieją na świecie zakony – zarówno męskie jak i żeńskie, które znane są ze swoich dość nietypowych praktyk. Często są one owiane tajemnicą, ponieważ ich członkowie nie mogą kontaktować się ze światem zewnętrznym.

Zakony kontemplacyjne, które żyją z dala od świata są bardzo często owiane tajemnicą, ponieważ ich członkowie mają zakaz kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Jednym z takich zgromadzeń jest Zakon Świętej Klary, potocznie nazywany siostrami Klaryskami. Powołany został w 1211 roku przez św. Franciszka z Asyżu oraz św. Klarę i istnieje do dzisiaj. Siostry Klaryski znane są z bardzo nietypowego dla przeciętnego człowieka trybu życia.

Każda siostra ma swoją celę, w której znajduje się stolik, otwierany taboret ze schowkiem oraz… trumnę do spania wypełnioną siennikiem ze słomy. Oprócz tego w trumnie znajduje się poduszka i kołdra. Wieko trumny jest zamykane na dzień, a w nocy podczas snu jest otwarte. Na wieku namalowany jest czarny krzyż. Kiedy zakonnica umiera, to zostaje wraz z trumną przeniesiona do katakumb, gdzie spoczywa obok innych sióstr Klarysek.

Siostry Klaryski nie oglądają telewizji, a z mediów elektronicznych znają tylko radio, którego słuchają tylko w niedzielę, po mszy świętej. Klaryski przez cały dzień zajmują się modlitwą, a także pracami wokół klasztoru. Oprócz tego zajmują się haftem artystycznym i malarstwem.

Podobny styl życia obowiązuje w męskim zakonie Kamedułów. Im również nie wolno kontaktować się ze światem zewnętrznym, zaś na teren klasztoru nie mogą wchodzić kobiety – za wyjątkiem kilku dni w roku. Kameduli nie muszą jednak spać w trumnach. Praktyki sióstr Klarysek są dla ogromnej większości z nas jest trudnym do wytłumaczenia nawykiem. Znane z filmów grozy sceny, na których wampir wstaje z trumny, która jest jego łóżkiem mają więc po części swoje źródło w rzeczywistości.

Polski Dom Pogrzebowy w Londynie oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe na obszarze Wielkiej Brytanii i Polski. Misją firmy jest zapewnienie Polakom w UK godnego pochówku, a także pomoc rodzinie w trudnych chwilach.

 

Teksty tygodnia

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie