Posiadając zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii z powodzeniem można go transferować do Polski. Aby to jednak zrobić należy postarać się o formularz U2. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę?
Formularz U2 wygląda zawsze tak samo, bez względu na to, czy transferujemy zasiłek z Wielkiej Brytanii, czy z każdego innego kraju Unii Europejskiej lub EOG. Fromularz różnić się będzie tylko językiem, a uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego punkt 2.
W punkcie tym znajduje się informacja dotycząca tego, w jakim okresie został przyznany zasiłek, oraz w jakim czasie należy zarejestrować się w polskim urzędzie pracy (lub kraju, do którego zasiłek jest transferowany).
W punkcie 3 znajdują się wszystkie informacje o obowiązkach, a także o restrykcjach związanych z zasiłkiem. Co ważne, w tym punkcie znajduje się też informacja o tym, w jakich okolicznościach zasiłek może zostać zawieszony – np. kiedy podejmujemy zatrudnienie lub nie przyjmujemy oferty z urzędu pracy. Z tego powodu z punktem 3. należy się szczegółowo zapoznać.
Kto wydaje formularz U2?
Formularz U2 wydawany jest przez urząd przyznający zasiłek. W Wielkiej Brytanii jest to Job Centre Plus i to w biurze tego urzędu (lub na jego stronie internetowej) należy szukać formularza U2.
O czym jeszcze pamiętać?
Trzeba też pamiętać, że aby móc transferować zasiłek, to należy zarejestrować się w brytyjskim urzędzie pracy. Następnie należy złożyć deklarację wyjazdu z Wielkiej Brytanii, a wraz z nią prośbę o transfer zasiłku. Dopiero po otrzymaniu zgody na transfer urząd wydaje potwierdzenie w postaci formularza U2.
Po otrzymaniu formularza należy udać się do polskiego Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie należy się zarejestrować. Ostatnim krokiem jest wizyta w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, gdzie przedstawiamy potwierdzenie zgody na transfer zasiłku w postaci formularza U2.