Przez lata była radną i burmistrz Ipswich. Ale Home Office odrzucił jej wniosek o nadanie brytyjskiego obywatelstwa

Inga Lockington może czuć się zdradzona przez Wielką Brytanię, którą dobrowolnie wybrała na swoją drugą ojczyznę. Dunka, która ponad 40 lat temu poślubiła Brytyjczyka i która przez blisko 20 lat działała we władzach samorządowych Ipswich, otrzymała właśnie informację o odmowie nadania obywatelstwa brytyjskiego. 

Inga Lockington nie kryje rozczarowania decyzją Home Office o odmowie nadania jej brytyjskiego obywatelstwa. Dunka, która w 1979 r. wyszła za mąż za Brytyjczyka i która w Wielkiej Brytanii spędziła ponad połowę swojego życia, prężnie działając we władzach samorządowych Ipswich, zasługuje na brytyjskie obywatelstwo bardziej niż ktokolwiek inny. Lockington przez blisko 20 lat była radną z ramienia Liberalnych Demokratów, a na przełomie 2007/2008 pełniła ona nawet funkcję burmistrza miasta. 

Konwencja wielostronna MLI – jak wpłynie na opodatkowanie Polaków pracujących w UK?

Przed Brexitem Inga Lockington nie myślała o tym, żeby aplikować o brytyjski paszport, ponieważ jako obywatelka jednego z krajów unijnych mogła przebywać i pracować na Wyspach bez żadnych dodatkowych dokumentów i pozwoleń. Wszystko zmieniło się jednak 2 lata temu, gdy Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej, a w Danii uchwalono prawo, które miało pozbawiać obywatelstwa Duńczyków naturalizowanych w innych krajach wspólnoty. Lockington postanowiła zatem postarać się o brytyjskie obywatelstwo, mimo iż nie obawiała się wydalenia z Wielkiej Brytanii. 

 

 

Jakież jednak było zdziwienie byłej burmistrz Ipswich, gdy po wpłaceniu £1 282 i wypełnieniu wszystkich dokumentów aplikacyjnych otrzymała odpowiedź z Home Office, iż nie kwalifikuje się do otrzymania brytyjskiego obywatelstwa. W uzasadnieniu swojej decyzji urzędnik Home Office stwierdził, że Dunka nie udowodniła, iż jest w UK permanentnym rezydentem. 

 

 

 

Coraz mniej Polaków chce emigrować z kraju – a już na pewno nie do UK!

W sprawie Ingi Lockington postanowił zainterweniować poseł Partii Pracy Sandy Martin, który osobiście zna Dunkę z pracy w samorządzie. Gdy poseł dowiedział się o odmowie nadania obywatelstwa Indze miał powiedzieć jedynie: „O mój Boże. To jest szalone! Inga tyle zrobiła dla Ipswich. Zobaczę czy mogę w trybie pilnym wyjaśnić tę sprawę podczas pytań do premiera”. 

W podobnym zresztą tonie zareagowała radna Ipswich Liz Harsant. – Co też sobie Home Office myśli? Nikt nie zrobił więcej dla Ipswich niż Inga. Tak mi jej żal, ona na to nie zasłużyła – powiedziała.  

Kolejny polski bohater na Wyspach! Polak uratował kobietę z płonącego samochodu

Teksty tygodnia

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie