Szkocja: Zapraszamy Polaków na cztery spotkania informacyjnie dot. Brexitu

Konsulat Generalny RP w Edynburgu informuje o cyklu spotkań informacyjnych przeznaczonych dla Polaków przebywających na Wyspie. Ich tematem będzie status obywateli UE po Brexicie.

W sumie zaplanowano cztery spotkania dla Polaków mieszkających w Szkocji. Odbędą się one kolejno 14, 28 i 30 kwietnia (odpowiednio w Inverness, Edynburgu i Aberdeen) oraz 2 maja (Glasgow). Organizatorzy zaplanowali sesję paneli eksperckich – o bezpłatną poradę będzie można spytać prawników imigracyjnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, a swoje stoiska wystawią wolontariusze ze stowarzyszeń imigranckich. Wszyscy oni będą służyć swoją wiedzą i pomocą.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Mężczyzna dźgnięty nożem w zatłoczonym pociągu w Londynie

Jak można się domyślić wiodącym tematem będą zagadnienia związane z Brexitem i jego skutkami dla Polaków mieszkających w Szkocji – będzie można dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych ze stałą rezydenturą, prawami stałego pobytu, słynnym "settled status", prawach konsumenckich, a także dostępie do świadczeń socjalnych i benefitów różnego rodzaju.

Jak czytamy na stronie Konsulatu spotkania odbędą się w ramach projektu "EU Citizens’ Rights Project" przygotowanego przez organizację non-profit Public Policy Events. Kieruje nią Mark Lazarowicz, adwokat zajmujący się prawem unijnym, były członek parlamentu w Westminster z okręgu Edinburgh North and Leith.

Tusk: „Nie lubię Brexitu, a czasem jestem nawet wściekły z jego powodu”

Projekt wspierany jest między innymi przez organizacje takie jak Edinburgh and Lothian Regional Equality Council, New Europeans, Centre for Scottish Public Policy oraz Polish Cultural Festival Asociation. Otrzymał on także wsparcie finansowe Biura Komisji Europejskiej w Edynburgu.

"W ostatnich miesiącach, na wielu spotkaniach pytano mnie o prawa obywateli UE po Brexicie" – komentuje Lazarowicz. "Za każdym razem wśród pytających było sporo zatroskanych osób. Wiele osób, które mieszkają w Szkocji od lat, a nawet dekad, nie są teraz pewne swojej przyszłości w kraju. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zapewni 200 tys. unijnym obywatelom w Szkocji uczciwą, sprawdzoną i aktualną wiedzę na temat Brexitu i tego, co on oznacza dla nich i ich rodzin".

Po więcej szczegółów odsyłamy na strony: Public Policy Events oraz EU Citizens Rights Project – Scotland.

 

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie