Wraz z Brexitem prawdopodobnie nie będzie już możliwe wwożenie pewnej ilości papierosów, innych wyrobów tytoniowych czy alkoholowych do Wielkiej Brytanii bez uiszczania cła.
Rząd Theresy May postawił sprawę jasno – po 2019 roku Wielka Brytania opuszcza wspólny unijny rynek. Przez długi czas wydawało się, że Londyn jest gotów pójść na duże ustępstwa w negocjacjach z Bruselą pod warunkiem zapewnienia sobie dostępu do unii celnej. Wszystko wskazywało na to, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia brytyjskiego biznesu, dla którego nic w tej kwestii by się nie zmieniło, a jak wiadomo pieniądz lubi spokój.
Niestety, obrana przez premier May brexitowa strategia uderzy nie tylko w przedsiębiorców z londyńskiego City, ale również w Polaków. Do tej pory mogliśmy do Zjednoczonego Królestwa przywozić kupione w Polsce wyroby tytoniowe i alkoholowe. I robiliśmy to bardzo chętnie. Powód? Banalnie prosty – znacznie niższe ceny.
Zobacz także: Limity na przywóz towarów do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021. Ile alkoholu i papierosów można zabrać z Polski do UK?
Właśnie dzięki temu, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania należały do Wspólnoty możliwe było wwożenie alkoholu i papierosów do UK bez płacenia cła. Oczywiście, w granicach wyznaczonych przez UK Border Agency. Otóż do tej pory na Wyspę mogliśmy wwieźć pewną ilość towarów przeznaczonych tylko do użytku osobistego z opłaconą akcyzą w jednym z krajów UE. Jeśli służby graniczne uznałyby, że wwożone przez nas towary są przeznaczone na sprzedaż mogłoby skończyć się nawet konfiskatą.
Do tej pory limity wyglądały następująco:
- 800 sztuk papierosów (4 kartony)
- 200 cygar
- 1 kilogram tytoniu
- 10 litrów alkoholu spirytusowego
- 90 litrów wina
- 110 litrów piwa
- 20 litrów wina wysokoprocentowego
Jak to wszystko będzie wyglądało po Brexicie? Nie wiadomo. Ustawy regulujące te kwestie nie zostały jeszcze ustalone, ale nic nie wskazuje na to, żeby UK nie chciało zarabiać na unijnych obywatelach kupujących w innych krajach papierosy i alkohol.
