400 miliardów funtów – tyle będzie kosztował NAS „twardy” Brexit”

Po tym jak Theresa May przyznała, że brytyjski rząd jest gotowy na porażkę w negocjacjach z Unią i "twardy" Brexit, analitycy holenderskiego Rabobanku wyliczyli, że będzie on nas kosztował… 400 miliardów funtów.

Właśnie o taką kwotę zubożeje brytyjska gospodarka do 2030 roku. Opuszczenie unijnego rynku bez wypracowania odpowiedniego porozumienia będzie się wiązało ze stworzeniem nowych barier handlowych, zmniejszeniem nakładów na inwestycje, ograniczeniem poziomu imigracji i potężnymi stratami w sektorze usług finansowych, co ma się przełożyć na spadek PKB. Jak duży? Około 18 procent. Innymi słowy "twardy" Brexit będzie kosztował gospodarkę UK aż 11,5 tys. funtów na każdego pracownika.

W październiku kurs funta SPADA po wrześniowych wzrostach

"Biorąc pod uwagę jak zmieni się dynamika rozwoju, poziom innowacyjności, rynkowa konkurencyjność i kapitał ludzki po Brexicie i jak wpłynie na strukturę gospodarki Wielkiej Brytanii i sytuację w krajach Unii Europejskiej nasze badania wskazują, że długotrwały wpływ Brexitu będzie jeszcze bardziej bolesny, niż początkowo się spodziewano" – komentował Hugo Erken, starszy ekonomista Rabobanku.

Według badań przeprowadzonych przez Rabobank po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych w 2019 roku kraj niemal natychmiast popadnie w trwającą dwa lata recesję. Jej skutki mają okazać się dewastujące dla ekonomii, która straci do 2030 niemal jedną piątą swojej wartości. Mówimy rzecz jasna o sytuacji, w której nie zostanie wypracowane odpowiednie porozumienie i obejdzie się bez ekonomicznego "okresu przejściowego".

 

 

Brytyjskie media: Trump jednak przyjedzie do UK, ale nie z oficjalną wizytą państwową

To rzecz jasna możliwe najczarniejszy scenariusz. Eksperci Rabobanku biorą pod uwagę jeszcze dwa inne, w których kryzys, który dotyka UK nie jest tak długotrwały, a jego skutki nie będą tak bolesne. Z kolei jeśli Theresie May udałoby się wypracować porozumienie bliskie choćby temu, jakie obowiązuje we wspólnych relacjach Szwajcarii i UE, PKB straciłoby jedynie 12.5 procenta.

Z kolei pozostanie w ramach wspólnego unijnego rynku po Brexicie, przy jednoczesnym opuszczeniu unii celnej, kosztowałoby ekonomię UK jedynie jedną dziesiątej jej wartości.

Teksty tygodnia

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie