Habitual residence test. Co to jest i kto musi go przejść?

Habitual residence test, czyli test na ustalenie stałego miejsca zamieszkania, to test, który w konkretnych przypadkach muszą zdawać obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pomyślne przejście testu pozwala imigrantom z EEA ubiegać się o niektóre zasiłki. 

Habitual residence test ma na celu wykazanie dwóch stanów faktycznych. Z jednej strony obywatel Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma dzięki testowi możliwość udowodnienia, że posiada prawo do mieszkania w Wielkiej Brytanii (right to reside), a z drugiej, że zamierza przynajmniej przez jakiś czas faktycznie na terenie Zjednoczonego Królestwa zamieszkać (habitual residence). 

Kto musi zdawać test?

Test potwierdzający prawo i chęć zamieszkania w Wielkiej Brytanii muszą przejść wszystkie osoby bezrobotne, które są obywatelami jednego z krajów EOG i które zarejestrowały się jako osoby poszukujące pracy (jobseekers). Chodzi tu jednak tylko o te osoby, które straciły pracę przed upływem roku albo które zostały zwolnione z własnej winy. Testu nie muszą natomiast zdawać osoby, które pracowały w UK przynajmniej rok albo które straciły pracę nie z własnej winy, np. zostały zwolnione z powodu redukcji etatów (involuntarily unemployed). Kategoria osób, które nie muszą przechodzić testu habitual residence, jest zatem znacznie szersza i obejmuje:
– osoby pracujące (na pełny etat lub na pół etatu);
– osoby samozatrudnione;
– kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim albo na zwolnieniu lekarskim;
– osoby obecnie niepracujące, które:

  • rozpoczynają szkolenie zawodowe;
  • przestały pracować z powodu złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności (muszą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez przynajmniej 2 lata, chyba że przestały pracować w wyniku wypadku w pracy i otrzymują z tego tytułu zasiłek Industrial Injuries Disablement Benefit lub też są w związku małżeńskim z obywatelem Wielkiej Brytanii)
  • są tymczasowo niezdolne do pracy (z powodu choroby lub wypadku)

Zasiłek Universal Credit zamiast pomóc najbiedniejszym… uderzył w rodziny z dziećmi!

Pomyślne przejście habitual residence test pozwala imigrantom ubiegać się nie tylko o zakwaterowanie z urzędu, ale również o przyznanie niektórych zasiłków. Tylko bowiem spełniając kryteria habitual residence można ubiegać się o zasiłki Income Support, Income-based Jobseeker’s Allowance, Income-related Employment and Support Allowance, Pension Credit, Housing Benefit, Council Tax Reduction i Universal Credit. Test może też pomóc w otrzymaniu zasiłku Child Benefit oraz dodatku Child Tax Credits, ale w przypadku tych dwóch form pomocy imigrant musi tylko udowodnić, że ma prawo do mieszkania na Wyspach. 

Łatwiejsze testy językowe dla pielęgniarek z zagranicy mają rozwiązać kryzys zatrudnienia w szpitalach

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie